Osoby chore i niepełnosprawne często nie mają możliwości dostania się o własnych siłach w określone miejsce. Poruszanie się przy pomocy kul, na wózku inwalidzkim, zły stan zdrowia oraz problemy natury psychicznej uniemożliwiają korzystanie z komunikacji miejskiej. Dodatkowo osoby zmagające się z niektórymi dolegliwościami wymagają stałej opieki medycznej. Gwarancję bezpiecznego przewozu daje transport sanitarny.

Co obejmuje transport medyczny?

Przewóz osób niepełnosprawnych i chorych polega na przewozie pacjentów pomiędzy szpitalami, przychodniami, pracowniami diagnostycznymi oraz do placówek leczniczych, hospicjów i miejsc zamieszkania. Ponadto umożliwia transport osób na badania. Pojazdy wyposażone są w specjalny sprzęt umożliwiający transport osób dializowanych. Transport przy pomocy fotela kardiologicznego umożliwia transport osób niepełnosprawnych zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej.

Czym kierować się przy wyborze firmy sanitarnej?

Firma oferująca transport osób chorych musi posiadać do tego odpowiednia uprawnienia. Musi spełniać wymogi formalne, które są niezbędne do podjęcia współpracy ze Służbą Zdrowia. Konieczne jest także uzyskanie licencji przewoźnika. Podstawą są ambulanse wyposażone w specjalistyczny sprzęt, ponieważ pogorszenie stanu zdrowia pacjenta może zdarzyć się w każdym momencie. Warto wiedzieć, że pojazdy muszą spełniać standardy unijne, które są określone w normie PN-EN 1789. Dobry sprzęt pozwala na natychmiastową reakcję i na udzielenie pomocy potrzebującemu — zaznacza przedstawiciel firmy F.p.h.u. Chor-med Rafał Chorobik. Nie bez znaczenia są wykwalifikowani pracownicy, stale podnoszący swoje kompetencje. Ratownicy muszą odnosić się do pacjenta z należytym szacunkiem i życzliwością. Nieraz trzeba pomóc choremu w dostaniu się do karetki, a nawet szpitalnej windy. Jeżeli istnieje taka potrzeba, należy odebrać pacjenta po zakończonych badaniach. Ponadto ani na chwilę nie można zapomnieć o ciążącej odpowiedzialności. Chęć niesienia pomocy jest jedną z najważniejszych cech, dobrego pracownika. Miła, ciepła atmosfera przekłada się na komfort przewożonych osób. Najlepiej, aby ambulanse były wyposażone w klimatyzację. Jest to ważny czynnik szczególnie dla osób starszych. Co więcej, nieodpowiednia temperatura może wpływać niekorzystnie na stan zdrowia. Na dobrej firmie zawsze można polegać, dlatego powinna być ona działać całodobowo, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba skorzystać z jej usług.