Turbosprężarka to istotny element silnika – sprawnie działająca zwiększa osiągi silnika i poprawia jego wydajność poprzez dostarczanie powietrza i tym samym utlenianie paliwa. Z czasem jednak ten element ulega niszczeniu i wymaga regeneracji. Może to wynikać ze złej jakość oleju lub jego wyciekanie, zbyt szybkiej i nagłej jazdy autem powodującej przegrzewanie się silnika czy w drugą stronę – gwałtowne jej schłodzenie. Jak wygląda naprawa turbiny krok po kroku?

Diagnostyka komputerowa

Turbosprężarka, jak każdy inny element silnika, z czasem ulega powolnemu „starzeniu”. Niewłaściwe użytkowanie auta może przyspieszyć ten proces. O ile nie nastąpiło uszkodzenie mechaniczne, dobry warsztat samochodowy przeprowadza regenerację turbosprężarki. Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na problemy z tym elementem są małe osiągi silnika, problem z jego mocą – nierówna praca lub gaśnięcie, świsty spod maski czy dym z rury wydechowej. Gdy zgłosimy się do mechanika, podłączy on samochód pod komputer i sprawdzi, czy to faktycznie problemy z turbiną. Jeśli tak, przystąpi do jej regeneracji.

Czyszczenie turbiny

Nie każdy mechanik podejmie się regeneracji turbiny. Podejrzewając, że problemem z mocą silnika może leżeć w tym elemencie, poszukajmy serwisu, który zajmuje się turbinami, takiego jak "Sfinx" Grzegorza Wiśniewskiego z Iławy. Swoją pracę, po przeprowadzeniu diagnostyki, rozpoczną od wyjęcia tego elementu z silnika oraz rozłoży go na mniejsze części.

Każdy z elementów turbiny musi zostać dokładnie oczyszczony. Jeśli istnieje taka potrzeba, a standardowe mycie nie wystarczy, części piaskuje się, a w niektórych serwisach nawet czyści ultradźwiękami, by przywrócić je do stanu pierwotnego.

Wymiana elementów

Każda z części turbosprężarki musi zostać dokładnie obejrzany przez specjalistów, aby wykryć nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Uszczelka, łożyska i inne elementy są sprawdzane za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Jeśli usterka zostanie wykryta, wymienia się dany element układu turbodoładowania na nowy. Dobry warsztat samochodowy skonsultuje z nami, co musi zostać wymienione i jaki będzie koszt końcowy.

Zakładanie turbosprężarki

Następnie zregenerowaną turbinę sprawdza się i wyważa na specjalistycznych urządzeniach. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, turbosprężarka może trafić z powrotem do silnika. W przypadku niektórych modeli samochodów wymagana jest także regulacja systemu zmiennej geometrii kierownic turbiny.

Koszty regeneracji turbiny

Regeneracja turbosprężarki to droga naprawa, jednak zdecydowanie tańsza, niż kupno nowej. W zależności od tego, jakie jej części muszą być wymienione, trzeba przygotować się na wydatek od 500 do ponad 1000 złotych. Dla porównania nowa turbosprężarka to koszt kilkukrotnie wyższy – w zależności od modelu samochodu. Czyszczenie lub naprawę turbiny prędzej czy później trzeba wykonać w każdym samochodzie – nie warto więc oszczędzać na fachowcach.