Pompy to przepływowe maszyny, które wykorzystuje się do transportowania wody lub innych cieczy ze zbiorników o ciśnieniu niższym do miejsc o ciśnieniu wyższym. Różnią się od siebie budową, parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Przyczyny ich awarii również są różne. Co najczęściej sprawia, że się psują?

Pompa to jednostka podlegająca zużyciu i uszkodzeniom. Często jej awaria jest powodem uszkodzenia innych części silnika, wymagających czasami bardzo kosztownych napraw. Niestety jest wiele czynników zewnętrznych, które mogą spowodować awarię pompy. W zależności od rodzaju pompy, przyczyny i skutki ich uszkodzeń są różne.

Typowe awarie pompy wody

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia pompy wody jest nadmierne napięcie pasa lub jego zużycie. Części takie, jak sprzęgła i wentylatory przyłączone do trzonu muszą zawsze być sprawdzone i wyważone, gdyż mogą przedwcześnie uszkodzić pompę.  Do awarii mogą również doprowadzić wycieki chłodziwa z uszczelki mechanicznej. Dzieje się tak zwykle przy użyciu nieodpowiedniego lub zanieczyszczonego chłodziwa. Awaria może być również spowodowana brakiem szczelności przy uszczelce głowicy cylindra. Kolejnym powodem uszkodzenia pompy może być ścinanie łopatek wirnika. Pompa może też ulec całkowitej korozji, czego powodem może być użycie niewłaściwych płynów chłodzących, zawierających wodę i sól.

Najczęstsze awarie pomp ściekowych

Pompy ściekowe mokre rzadziej ulegają usterkom. Usterki zazwyczaj spowodowane są tym, że pompy mają niedrożne przewody, przez które przepływają pompowane ścieki, lub nie mogą osiągnąć pełnego zanurzenia. Pompy ściekowe suche wymagają naprawy wtedy, gdy kanały chłodzące, przez które przepływa ciecz, wymagają przepłukania lub wyczyszczenia. W pompach wirnikowych awaria występuje, gdy ścieki z elementami długowłóknistymi owijają się wokół wirników. Pompy z rozdrabniaczem psują się, gdy do ścieków trafi element za twardy, aby nóż mógł go rozdrobnić. Pompy ściekowe mogą ulegać jeszcze awariom związanym z działaniem silnych detergentów.

Przyczyn awarii pomp ciepła

Pompy ciepła z reguły psują się niezwykle rzadko. Przekazują one energię do domu od źródła dolnego, dlatego tak istotne jest prawidłowe zwymiarowanie oraz wykonanie instalacji źródła dolnego. Głównym powodem ich awarii jest niewystarczające ciśnienie czynnika chłodniczego. Przyczyna takiej awarii jest związana z niewydolnością zbyt małej instalacji źródła dolnego. Nieszczelność układu może być powodem niskiego ciśnienia w obiegu dolnego źródła. Przyczyną problemów może być również nieodpowiednie  oczyszczanie oraz odpowietrzanie instalacji.

Nawet pompy wysokiej jakości z biegiem lat zużywają się i wymagają wymiany. Dodatkowo ich nieodpowiednie użytkowanie oraz działanie czynników zewnętrznych sprawiają, że czasami konieczna jest naprawa pompy przeprowadzona przez specjalistyczny serwis pomp. Specjaliści ocenią, czy dane urządzenie będzie po naprawie pracowało poprawnie, czy lepiej jest zmienić je na nowe.