Zima to wyjątkowo trudny czas dla właścicieli samochodów. Nawet bez śniegu spadek temperatury i panująca w powietrzu wilgoć mogą przysporzyć wielu problemów. Niekorzystnym warunkom na drodze towarzyszy większe ryzyko wystąpienia awarii, w tym okresie bowiem nasz pojazd jest znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Jakie usterki występują najczęściej i jak sobie z nimi radzić? O tym piszemy w poniższym artykule.
Problemy z zapłonem
Akumulator to główna przyczyna kłopotów z samochodem zimą. Niskie temperatury sprzyjają bowiem jego rozładowywaniu, a zbyt niski poziom baterii uniemożliwi odpalenie auta. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest podpięcie do prostownika albo użycie kabli rozruchowych i drugiego pojazdu. Aby uniknąć takiej przykrej niespodzianki, należy regularnie kontrolować stan akumulatora, a w razie konieczności – dokonać wymiany na nowy. Zimno negatywnie wpływa również na stan rozrusznika oraz alternatora. Awarię tego pierwszego rozpoznamy po charakterystycznych trzaskach podczas uruchamiania silnika. To też sygnał, by jak najszybciej udać się do serwisu. Bez trudu znajdziemy w pobliżu dobry warsztat, któremu możemy zaufać. W okolicach Szczecina pomoc kierowcom między innymi w zakresie mechaniki pojazdowej oferuje Kodo Auto Serwis. Na uszkodzenie alternatora natomiast wskazywać będzie jego głośna praca, a także kontrolka na desce rozdzielczej. W tym przypadku również, choć odpalimy auto, nie uda nam się przejechać nim dłuższego dystansu.
Awaria wtryskiwaczy
Innym powodem problemów z uruchomieniem samochodu z silnikiem Diesla będzie awaria wtryskiwaczy. Pod wpływem niskiej temperatury z oleju napędowego wytrąca się parafina, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu paliwowego. Oznacza to, że w okresie od listopada do marca zalecane jest stosowanie specjalnego, zimowego paliwa lub dodatków podawanych do baku pojazdu w postaci depresatorów. Zbyt poważne uszkodzenie wtryskiwaczy prowadzić może do konieczności ich naprawy w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, w tym utrudniony rozruch, czarny dym wydobywający się z rury wydechowej, falowanie obrotów na jałowym biegu, a także utrata osiągów.
Usterki zawieszenia
Na działanie zawieszenia pojazdu wpływa zarówno temperatura otoczenia, jak i warunki na drodze. Oba te czynniki w okresie zimowym są dla niego niekorzystne. Obok chłodu pojawiają się często śnieg, błoto, woda oraz sól. Spadek precyzji w prowadzeniu samochodu, niepokojące stukanie to nieomylny znak, że doszło do awarii zawieszenia. Nie zwlekajmy z wizytą u mechanika, jeśli zauważymy wydłużoną drogę hamowania auta czy kłopoty z utrzymaniem kierunku jazdy. Musimy jednak mieć świadomość, że uszkodzenie amortyzatorów, wahaczy czy łączników stabilizatora wiązać się będzie z zakupem nowych części.