Każdego roku w Polsce złomowanych jest kilkaset tysięcy pojazdów. Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z ich samochodem po oddaniu do stacji demontażu. Najważniejsze informacje na temat kasacji przedstawiamy zatem w dalszych częściach artykułu. Można dowiedzieć się z niego, jakie części odzyskiwane są z wraków i jak wygląda proces skupu pojazdu wraz z wyrejestrowaniem.

Złomowanie auta tylko w stacjach demontażu pojazdów

Kasacją pojazdów zajmują się stacje demontażu pojazdów, posiadające zezwolenie Marszałka Województwa. Muszą one dysponować nowoczesnym sprzętem zakładowym do złomowania, a także aparaturą kontrolno-pomiarową, w tym wysokiej klasy wagami. Najlepsze auto złomy wyposażone są też we flotę transportową, świadcząc usługę odbioru wraku od klienta. Tak działa stacja demontażu pojazdów SKAJ MOTO ZŁOM, która mieści się w miejscowości Tuczempy w województwie podkarpackim.

Pojazdy, które mogą być zakwalifikowane do złomowania

Warto wiedzieć, że nie każdy pojazd przyjmowany jest do złomowania. Przede wszystkim stacja demontażu pojazdów nie przystąpi do skupu samochodu w przypadku braku pełnej jego dokumentacji czy zgody współwłaściciela na kasację. Według prawa auto złomy nie mogą też przyjmować pojazdów, których masa podczas ważenia przed złomowaniem wynosi więcej niż 90% dopuszczalnej masy całkowitej DMC wpisanej w dowód rejestracyjny.

Na ogół do kasacji nadają się zatem pojazdy powypadkowe, pojazdy po stłuczkach, których naprawa nie jest dla właściciela opłacalna, pojazdy zalane, pojazdy spalone, a także te niekompletne. Dodać należy, że najlepsze stacje demontażu pojazdów przyjmują zarówno samochody osobowe i dostawcze, jak i maszyny rolne, ciężarówki oraz ciągniki siodłowe.

Przyjęcie do kasacji i wyrejestrowania pojazdu

Kasacja pojazdu to nie tylko zorganizowanie transportu dla wraku i rozliczenie się z jego sprzedażą z auto złomem. Istotne jest też dopełnienie wszelkich formalności, które pozwolą w dalszej kolejności wyrejestrować pojazd z miejscowego Wydziału Komunikacyjnego oraz z bazy ubezpieczycieli (pamiętać należy o tym, iż nadpłacone składki za OC i AC muszą być przez towarzystwo ubezpieczeniowe zwrócone ubezpieczonemu). Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do auto złomu? Przede wszystkim do kasacji potrzebne są:

  • dokument tożsamości,

  • dokumenty pojazdu,

  • potwierdzenie własności auta.

W indywidualnych przypadkach ważne jest też oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych oraz oświadczenie o braku karty pojazdu. Pamiętać również trzeba, że po załatwieniu formalności w stacji demontażu pojazdów należy wyrejestrować auto w ciągu 30 kolejnych dni. Auto złom musi zaś każdorazowo unieważnić kartę pojazdu kierowcy, dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne samochodu.

Demontaż sprawnych części i odzysk cennych materiałów

Niebywale ważnym procesem podczas złomowania auta jest usunięcie z niego wszystkich elementów niebezpiecznych, w tym płynów eksploatacyjnych, akumulatorów, baterii itp. Specjaliści ze stacji demontażu pojazdów dokonują dokładnych oględzin i przygotowują dokumentację kasacji pojazdu. Przystępują też do wymontowywania pojedynczych podzespołów oraz całych układów, które można poddać regeneracji i przywrócić na rynek sprzedażowy. Kwalifikowane są one wtedy jako części motoryzacyjne wtórne, których cena jest bardzo atrakcyjna, a jakość często wyższa od elementów zamiennych. Jak to możliwe?

Części z wraków samochodów mogą być bardzo cenne, ponieważ nigdy całe auto podczas wypadku nie ulega zniszczeniu. W większości przypadków sam tył, bok czy niekiedy przód zostaje dobrze zachowany, co pozwala na odzysk podzespołów. Zalicza się do nich m.in. zderzaki, drzwi, maski, błotniki, kratki nawiewu i wiele innych części, które nie zostały ujęte na liście podzespołów zakazanych do odzysku.

Przetworzenie pojazdu na surowce wtórne

Stacje demontażu pojazdów mają obowiązek segregacji surowców i wstępnego ich recyklingu. Każdy samochód czy ciężarówka składają się z wielu elementów, które z powodzeniem można odzyskać, przetworzyć i pod inną postacią przywrócić na rynek. Najcenniejsze są wtedy następujące materiały:

  • szyby samochodowe – szkło,

  • opony i plastiki wewnętrzne – tworzywa sztuczne,

  • instalacja elektryczna – miedź,

  • katalizatory – platyna,

  • elementy karoserii – aluminium,

  • karoseria – stal miękka, stal o wysokiej wytrzymałości, stal o podwyższonej wytrzymałości,

  • elementy zawieszania – tzw. złom gruby,

  • elementy silników – mosiądz.

Statystyki podają zaś, że nawet z pięciu złomowanych aut dobra stacja demontażu pojazdów jest w stanie odzyskać tonę plastików. Obecny wymagany poziom odzysku samochodów na terenie UE wynosi 95%, w tym 85% z recyklingu.