Auta uczestniczące w kolizji są przeważnie uszkodzone blacharsko. Nadwozie jest bowiem najbardziej narażone na zniszczenia w takiej sytuacji. Poszczególne elementy można jednak poddać regeneracji w ramach napraw blacharsko-lakierniczych. Przywrócenie ich do stanu pierwotnego może okazać się jednak czasochłonnym procesem – czy zawsze jest to zatem korzystne rozwiązanie?

Na czym najczęściej polegają naprawy blacharskie aut powypadkowych?

Karoseria samochodów osobowych czy dostawczych składa się najczęściej z kilku głównych elementów. Części nadwozia zakrywają określone obszary pojazdu, chroniąc podzespoły przed działaniem czynników zewnętrznych, ale też na okoliczność kolizji. Likwidacja szkód może mieć różny przebieg – jest to uzależnione od skali zniszczeń. Najczęściej fragmenty karoserii ulegają deformacji. W takiej sytuacji niezbędne jest ich odkształcenie do pierwotnej formy. Jedną z metod powszechnie stosowanych w takim wypadku jest prostowanie.

Do tego celu wykorzystuje się specjalne pręty, dzięki którym elementy nadwozia wracają do pożądanego kształtu. Jeśli uszkodzenie spowodowało ubytek, musi on zostać uzupełniony szpachlą z włóknem szklanym. Do napraw blacharskich zalicza się też wymianę zniszczonej części na nową lub pochodzącą z rynku wtórnego, ale wolną od defektów. Takie likwidowanie szkody wymaga jednak najczęściej ponownego lakierowania elementu w celu dopasowania go pod względem kolorystycznym do lakieru znajdującego się na całej karoserii pojazdu. Jak przeprowadza się prace w tym zakresie?

W jaki sposób lakieruje się nadwozia samochodowe?

Do lakierowania elementów karoserii niezbędna jest specjalistyczna kabina. W przypadku najlepszych zakładów blacharsko-lakierniczych, do których grona zalicza się warsztat Auto-Dar, wykorzystywane są kabiny bezpyłowe. Ich wyposażenie stanowi rama naprawcza, która połączona jest z elektronicznym systemem pomiarowym. Wdrożenie nowoczesnych technologii sprawia, że nowa powłoka lakiernicza nakładana jest bardzo precyzyjnie. Zanim jednak część nadwozia zostanie pomalowana na nowo, istotne jest jej przygotowanie.

Podłoże musi zostać dokładnie oczyszczone i zeszlifowane, konieczne jest też usunięcie starej warstwy lakieru. Na taki element nakłada się podkład, dzięki któremu kolor lakieru jest żywszy i jednocześnie lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami. Decydując się na usługi warsztatu blacharsko-lakierniczego, postawmy na zakład, który dysponuje własną mieszalnią lakierów. W ten sposób zyskamy pewność, że zastosowana na nowy element blacharski powłoka nie będzie odcieniem odbiegać od reszty nadwozia, a przeprowadzona naprawa auta powypadkowego pozostanie niezauważalna.