Wgniecenia dachu na skutek gradobicia, punktowe wgłębienia po odpryskujących w czasie jazdy kamieniach czy nawet niewielkie szkody parkingowe, nie muszą wiązać się z konieczność przeprowadzenia drogich prac blacharsko-lakierniczych. Najlepsze warsztaty w Polsce oferują bowiem metodą PDR, która pozwala usunąć drobne defekty z wykluczeniem pokrywania karoserii nowymi powłokami. Jak to jest możliwe? O metodzie PDR opowiadają fachowcy z Centrum Usuwania Wgnieceń z miejscowości Rybarzowice.

Czym jest metoda PDR?

Metoda PDR (Paintless Dent Repair), czyli usuwanie wgnieceń bez lakierowania, to technologia, którą opracowały koncerny motoryzacyjne już w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Taka praktyka serwisowa potrzebna była – i nadal jest – producentom samochodowym do taniego oraz szybkiego eliminowania niewielkich wgnieceń powstałych np. w trakcie transportu pojazdów między fabrykami. Obecnie metoda PDR święci swoje triumfy w zakładach lakierniczo-blacharskich, a także w takich pracowniach jak Centrum Usuwania Wgnieceń. Zainteresowanie usługą eliminowania wgnieceń bez lakierowania jest bowiem olbrzymie, a statystycznie z takiego serwisu każdego roku korzysta co trzeci kierowca. Na czym polega zatem metoda PDR?

Specjaliści z Centrum Usuwania Wgnieceń podkreślają, że technika Paintless Dent Repair wymaga dużego doświadczenia, precyzji oraz zastosowania specjalistycznego sprzętu, od bezwładnościowych młotków, adapterów i pullerów począwszy, na lampach blacharskich wykrywających nawet drobne niedoskonałości kończąc. Sam proces naprawczy wykonywany jest zaś w dwojaki sposób:

  1. Sposób pierwszy metody PDR to wypychanie blachy, aby wróciła do pierwotnego kształtu. W przypadku dachów istotne jest zdemontowanie podsufitki.

  2. Sposób drugi metody PDR to wyciąganie blachy, czyli serwisowanie od zewnątrz przy pomocy wspomnianych adapterów i pullerów.

Kiedy metoda PDR okazuje się skuteczna?

Fachowcy z Centrum Usuwania Wgnieceń zapewniają, że metoda PDR ma bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się przy defektach będących skutkiem odpryskujących kamieni czy gradobicia. Ponadto metoda PDR umożliwia wyprostowanie blachy uderzonej pięścią, a nawet tej, która miała kontakt z innym autem w trakcie stłuczki parkingowej.

Zasada jest zatem prosta: usuwanie wgnieceń bez lakierowania możliwe jest wtedy, kiedy nie został przerwany lakier. Tym samym metoda PDR może być zastosowana przy defektach na drzwiach, klapach bagażnikowych, dachach czy maskach.

Jakie są zalety usuwania wgnieceń metodą PDR?

Usuwanie wgnieceń metodą PDR wiąże się z wieloma korzyściami dla kierowcy. Największą z nich jest brak konieczności wykonywania złożonych prac lakierniczych, które zawsze generują spore koszty. Dzisiaj przywrócenie karoserii dawnej świetności na przykład po gradobiciu jest zatem proste i tanie. Kolejną zaletą metody PDR jest szybkość wykonywania usługi serwisowej. Specjaliści z Centrum Usuwania Wgnieceń wyjaśniają, że na ogół czas pracy nie przekracza kilku godzin przy większej ilości defektów. Pojedyncze wgniecenia są zaś naprawiane niemalże od ręki. To jednak niejedyne zalety metody PDR. Jak tłumaczy jeden z fachowców warsztatu mieszczącego się w Rybarzowicach:

Metoda PDR umożliwia zachowanie oryginalnego lakieru samochodu, co niebywale ważne jest dla właścicieli aut marek premium. Pamiętać bowiem trzeba, że każda praca lakiernicza może być w prosty sposób wykryta dzięki specjalnemu miernikowi, a ingerencja w fabrycznie wykonaną powłokę wiąże się niestety ze spadkiem wartości auta przy jego sprzedaży. Metoda PDR jest dla wielu kierowców zbawienia, a nasz zakład oferuje nawet serwis z dojazdem. Z takiej opcji mogą skorzystać między innymi klienci z miejscowości Żywiec, Cieszyn, Skoczów i Bielsko-Biała. Zapraszamy do współpracy!