Problem korozji dotyczy wielu konstrukcji, które stworzone są z metali podatnych na utlenianie. Aby wyeliminować ryzyko powstania nieestetycznej rdzy, warto zastosować ochronę katodową. Chcecie dowiedzieć się, czym dokładnie ona  jest, kiedy szczególnie warto ją zainstalować, oraz komu zlecić instalację? Sprawdźcie ten artykuł, a dowiecie się najważniejszych informacji. Zapraszamy!

Czym jest ochrona katodowa?

Ochrona katodowa to rodzaj zabezpieczenia, którego głównym celem jest zapewnienie metalowym budowlom ochrony przed korozją. Zazwyczaj takie konstrukcje są stworzone ze stali, która podczas kontaktu z wodą zaczyna się utleniać. Jest to spowodowane zawartością soli w cieczy. Sól zaczyna oddziaływać na metal niczym elektrolit, rozpoczynając proces elektrochemiczny. Jeśli jednak zostanie zastosowane zabezpieczenie antykorozyjne, ochrona katodowa zmieni strukturę metalu i tym samym proces utleniania zostanie zatrzymany lub ograniczony. W ochronie katodowej stosuje się przesunięcie potencjału metalu w kierunku ujemnym, co pozwala zatrzymać proces utleniania i rozwój korozji.

Kiedy i gdzie warto wykonać ochronę katodową?

Zabezpieczenie antykorozyjne zdecydowanie najczęściej stosuje się na konstrukcjach stalowych. Stal ma doskonałe parametry wytrzymałościowe, więc sprawdza się przy budowie wielu obiektów, które muszą charakteryzować się wysoką odpornością na uszkodzenia. Niestety bez dodatkowego zabezpieczenia, ulega procesowi korozji, dlatego bardzo często poddaje się ją ochronie katodowej. Inne metale, które wykazują właściwości antykorozyjne, są nie tylko droższe, ale także mniej wytrzymałe, dlatego właśnie stal cieszy się największym uznaniem.

Ochronę katodową stosuje się do zabezpieczenia zbiorników podziemnych na przykład gazowych oraz rur wodociągowych i kanalizacyjnych. Przydatna jest także w przypadku słupów elektrycznych oraz prętów w konstrukcjach żelbetowych. Co więcej, należy ją zastosować na obiektach znajdujących się w wodzie, na przykład platformach wiertniczych czy statkach, gdyż są one szczególnie narażone na proces utleniania. Taka ochrona wydłuży ich żywotność i zapewnia niezawodność.

Komu zlecić wykonanie ochrony katodowej?

Zastosowanie ochrony katodowej wymaga rzetelnej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto jej wykonanie zlecić profesjonalnej firmie, która zajmuje się tym tematem od wielu lat. Dobrym przykładem jest Zakład specjalistycznych instalacji EndCorr działający na rynku niemal 30 lat. Cieszą się uznaniem klientów, ze względu na szerokie kompetencje i wysoki poziom usług. Z powodzeniem instalują ochronę katodową na zbiornikach podziemnych do przechowywania gazu, czy paliwa w sposób kompleksowy i dokładny.

Dlatego pamiętajcie, aby zawsze przed nawiązaniem współpracy, sprawdzić kwalifikacje firmy i rekomendacje innych osób, co pozwoli uniknąć rozczarowań i problemów.