Jeżdżąc autem trzeba pamiętać o paru sprawach. Po pierwsze tylko odpowiednia pielęgnacja auta gwarantuje nienaganny wygląd przez lata, po drugie trzeba pilnować  wymiany płynów i po trzecie reagować na odchylenia od standardowego działania pojazdu. Jednym z takich obszarów, których nie można zbagatelizować w przypadku wystąpienia określonych symptomów zużycia — według mechaników np. z warsztatu Patcar — są amortyzatory. Kiedy należy je wymienić?

Jak działają amortyzatory? Jak często sprawdzać stan amortyzatorów?

Amortyzator ma za zadanie pochłaniać drgania podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Patcar Karola Sołowieja:

Właściwe działanie amortyzatorów wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Prawidłowo funkcjonujące zapewniają niemal nieprzerwany kontakt kół z podłożem i tym samym panowanie nad pojazdem w każdej sytuacji. Wysoka przyczepność kół ważna jest podczas pokonywania zakrętów, wyprzedzania, hamowania i o czym niektórzy zapominają prawidłowe działanie systemu ABS.

Jak wynika z informacji uzyskanych od naszego rozmówcy wynika, że kontrola stanu zużycia amortyzatorów jest niezwykle ważna i niedopatrzenia w tym temacie mogą skończyć się tragedią (utratą przyczepności, brakiem kontroli nad autem). Co do zasady sprawdza się je raz do roku w trakcie badania technicznego auta (jeśli użytkownik zwróci uwagę na ten element przeglądu.

Co świadczy o konieczności ich wymiany?

Jak każda część mechaniczna tak i ta ulega stopniowemu zużyciu. Jak podkreśla specjalista z warsztatu Patcar, który od 2014 roku zajmuje się mechanika pojazdową, w tym również wymiana amortyzatorów. O tym, że uległy one osłabieniu będzie świadczyć: częsta aktywacja systemu ABS podczas hamowania, pływanie auta podczas gwałtownego hamowania — podczas hamowania mamy wrażenie, że przód nachyla się, jakby chciał zanurkować, odrywanie kół od nawierzchni, stukanie podczas pokonywania nierówności, długa droga hamowania pomimo sprawności układu hamulcowego.