Plandeki to materiałowe płachty o szerokim zastosowaniu, zarówno w transporcie, jak i wielu innych dziedzinach. Producenci plandek oferują szeroki wybór artykułów, wykonanych z różnorodnych materiałów, różniących się od siebie wymiarami oraz przeznaczeniem. Sprawdź, czym charakteryzują się wysokiej jakości plandeki i w jakich dziedzinach życia możemy się z nimi spotkać.

Czym jest plandeka?

Plandeką nazywamy płachtę materiału o stosunkowo dużych rozmiarach, której podstawowym zadaniem jest ochrona zabezpieczonych przez nią towarów, rzeczy lub osób przed przemoknięciem. Plandeki wykonuje się z tkanin, takich jak bawełna, len lub włókna syntetyczne. Wyróżnić możemy plandeki gumowane oraz plandeki nasączonej substancją hydrofobową - np. tłuszczem. Substancja hydrofobowa to taka, której charakterystyczną właściwością jest odpychanie wody – materiały takie są nieprzemakalne i nienasiąkliwe. Przykładem tkaniny tego typu jest brezent.

Plandeka szczególne ważną rolę odgrywa w transporcie samochodowym. W pojazdach ciężarowych materiał ten często wsparty jest na rusztowaniu, tworząc górną część skrzyni ładunkowej. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym transport wielu towarów, jak na przykład różnego typu kruszców musi odbywać się z zastosowaniem plandeki, dla zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu – obecność plandeki uniemożliwia przewożonym towarom wydostanie się z naczepy, co np. podczas jazdy autostrada mogłoby stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych kierowców.

Jakie rodzaje plandek są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów plandek, które podzielić możemy za równo ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane, ich zastosowanie oraz wygląd. W ofercie producentów plandek, takich jak firma Plandmix Andrzej Roczniak odnaleźć możemy zarówno plandeki powszechnie stosowane w transporcie, jak i w pracach ogrodowych, na budowie lub plandeki będące jednocześnie materiałem reklamowym firmy. Z oferty producentów plandek korzystają więc zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy z wielu różnych branży.

Najpopularniejszym rodzajem plandek są oczywiście plandeki samochodowe. W tej szerokiej grupie znajdziemy:

  • plandeki na naczepy – w zależności od rodzaju naczepy producenci oferują firanki kurtynowe, burtofiranki, plandeki burtowe, plandeki używane na naczepy do przewozu gabarytów oraz firanki z reklamą wykonaną na zlecenie klienta;
  • plandeki na przyczepy i zabudowy samochodowe;
  • plandeki na materiały sypkie – stosowane np. podczas transportu kruszców.

Ponadto, dużym zainteresowaniem cieszą się plandeki na łodzie oraz każdego rodzaju kotary, zasłony i baseny wykonane z materiału stosowanego do produkcji plandek.

Producenci różnego typu plandek oferują także wykonane z przezroczystego materiału zabudowy do altanek i lokali, łączące w sobie estetykę i ochronę konstrukcji przed wiatrem oraz opadami deszczu.