Plandeki transportowe stosowane są w kilku przypadkach. Najczęściej wtedy, gdy zależy nam na zabezpieczeniu przewożonego towaru przed złymi warunkami atmosferycznymi. Dotyczy to głównie większych samochodów transportowych, wyposażonych w odkryte skrzynie. Problem pojawia się wtedy, gdy przewożony towar jest luźny, może pylić lub ulec uszkodzeniu, gdy zamoknie. Tu właśnie pojawia się plandeka. 


Rodzaje plandek samochodowych 


Można w zasadzie rzec, że ile rodzajów samochodów, tyle rodzajów plandek. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych, które zależą od przewożonego materiału oraz typu samochodu, na który są zakładane. Każda z nich natomiast chroni kierowcę przed uszkodzeniem towaru, a innych uczestników ruchu przed skutkami spadania produktów z naczepy. Oto trzy podstawowe rodzaje:  • plandeki na małe przyczepki, które montuje się na przyczepy ciągnięte przez samochody osobowe. One również chronią towar przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i ogólnie służą jego zabezpieczeniu, by nic po drodze nie uległo uszkodzeniu. 
  • plandeki ze stelażami, które głównie chronią towar przewożony na skrzyniach przed śniegiem, deszczem czy wiatrem. Ich konstrukcja może przyjmować różne formy, wszystko zależy od auta. Istnieją firmy, takie jak Go-Plan, które zajmują się produkcją plandek transportowych oraz ich naprawą. 
  • plandeki na wywrotki, które są bardzo wytrzymałe ze względu na to, że przewożony materiał może nagle niekontrolowanie się przesunąć. Takie plandeki muszą być szczelne oraz znosić niekiedy bardzo duży nacisk. Są też wyposażone w specjalny mechanizm zamykania. Wszystko dlatego, że często towar przewożony na wywrotkach pyli i kiedy nakryje się go nieszczelną plandeką, może zanieczyścić okolicę.


Czy warto skorzystać z oferty producenta plandek?


Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalną produkcją plandek transportowych. Czy warto korzystać z ich usług? Czego możemy się spodziewać, decydując się na takie rozwiązanie?


Przede wszystkim producent plandek może stworzyć produkt dopasowany do potrzeb klienta. To ważna kwestia, ponieważ firmy dokładają wszelkich starań, aby sprostać oczekiwaniom i dostarczyć produkt jak najwyższej jakości. Możliwość takiego dopasowania plandeki do auta i przewożonych towarów to ogromna zaleta. Często również do samej plandeki można od razu dobrać odpowiednie pasy spinające. Wszystko to znacznie upraszcza transport towarów i eliminuje wiele problemów.Co więcej, firmy produkujące plandeki oferują także naprawę produktów tego typu. Można więc liczyć na to, że gdy coś nieprzewidzianego się stanie, producent podejmie się renowacji.