Awaria samochodu to scenariusz, który zawsze warto mieć z tyłu głowy przed udaniem się w podróż. Holowanie pojazdu często stanowi jedyne rozwiązanie problematycznej sytuacji, niezależnie czy jest to wyciek płynów eksploatacyjnych, czy uszkodzenie elektroniki. Ten złożony manewr jest objęty pewnymi regulacjami prawnymi, które warto znać, aby zawsze wybrać najlepsze wyjście. Czy zawsze możemy wykonać go “na własną rękę”?

Co prawo stanowi na temat holowania pojazdu?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć kilka podstawowych kwestii. Holowanie pojazdu musi odbywać się z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Ponadto, za kierownicą holowanego samochodu lub motocykla konieczna jest obecność osoby uprawnionej do jego prowadzenia. Pojazd musi mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy, chyba że sposób holowania tego nie wymaga. Wykonując ten manewr samodzielnie, pamiętajmy o kilku sprawach. Po pierwsze, należy umieścić trójkąt ostrzegawczy w lewym dolnym rogu tylnej szyby pojazdu. Konieczne jest również zachowanie określonego odstępu: do 3 m na połączeniu sztywnym oraz 4-6 m w przypadku połączenia giętkiego.

Kiedy trzeba wezwać lawetę?

Zdarzają się sytuacje, w których doprowadzenie samochodu do celu z pomocą innego pojazdu cywilnego staje się niemożliwe lub niezgodne z prawem. Trzeba wówczas wezwać pomoc drogową. Niektóre firmy, takie jak Pomoc Drogowa 24H Poddenek posiadają w swojej flocie wiele różnego rodzaju pojazdów. Dzięki temu holowanie staje się możliwe niezależnie od typu i gabarytu pojazdu holowanego.

Do przeprowadzenia manewru holowania niezbędne jest ubezpieczenie OC. Jeśli samochód z wygasłą polisą ma zostać przetransportowany z parkingu na złomowisko, niestety trzeba wykorzystać w tym celu lawetę. Inną sytuacją jest, gdy przez awarię elektroniki niemożliwe jest dostanie się do środka pojazdu, a zatem nie zostaje spełniony warunek o obecności kierowcy. Wyciek płynów eksploatacyjnych również może stanowić podstawę do wezwania lawety, jeśli nie jesteśmy w stanie go zatamować. Kolejnym wskazaniem jest oczywiście awaria układu hamulcowego i/lub kierowniczego. Nierozsądnym jest również holowanie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Może ona ulec awarii już przy prędkości 40 km/h, a koszty naprawy tak złożonego mechanizmu mogą być niebotyczne.

Pomoc Drogowa 24H Poddenek świadczy usługi holowania aut, mechaniki pojazdów oraz serwisu klimatyzacji. Dbają o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.