Każdy kierowca spotyka się prędzej lub później ze skrzyżowaniem, na którym znajduje się sygnalizacja świetlna. To właśnie dzięki niej możliwe jest ustalenie efektywnej organizacji ruchu, która przekłada się przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników, jak i możliwość szybkiego pokonywania konkretnych obszarów. Kluczowym elementem jest projekt sygnalizacji świetlnej – dlaczego jest on tak ważny?

Różne typy sygnalizacji

Choć kierowcom sygnalizacja świetlna kojarzy się wyłącznie ze zmianą świateł w trzech różnych kolorach, to jednak każde skrzyżowanie wyposażone w taki system przygotowywane jest indywidualnie i działa według określonego schematu. Ten ustalany jest w toku realizacji specjalistycznego projektu sygnalizacji świetlnej. Jego wykonanie pozwala dostosować działanie sygnalizatorów zarówno w układzie izolowanym, jak i w ciągach skoordynowanych. W przypadku tych ostatnich sygnalizacje znajdujące się na kolejnych skrzyżowaniach współpracują ze sobą, zapewniając kierowcom możliwość płynnego przejazdu.

Takie rozwiązanie musi być jednak przemyślane, co pozwoli zagwarantować efektywność przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom ruchu. Z tego względu projekty sygnalizacji świetlnych warto zlecić doświadczonym specjalistom, takim jak np. Filaber Projekty Organizacji Ruchu Drogowego. Odpowiednia koncepcja zostanie dopasowana zatem zarówno do sygnalizacji stałoczasowych, jak i zmiennoczasowych, ale także cyklicznych oraz acyklicznych. Czym jeszcze wyróżniają się projekty sygnalizacji świetlnych?

Płynny i bezpieczny przejazd przez skrzyżowanie

Skrzyżowanie powinno być zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić kierowcom i pieszym możliwość jego przemierzenia bezpiecznie i w możliwe jak najkrótszym czasie. Obecnie do najbezpieczniejszych rozwiązań zalicza się montaż sygnalizacji świetlnej, który musi być poparty przemyślanym projektem. Ten jest kluczowy ze względu na zawarte w nim dane dotyczące geometrii, organizacji ruchu oraz strategii sterowania.

Dopasowanie tej ostatniej do warunków panujących na konkretnym skrzyżowaniu to skomplikowane zadanie, którego realizację należy powierzyć specjalistom z biura projektowego zajmującego się inżynierią drogową. Dzięki temu uda się znacząco zmniejszyć liczbę wypadków w danym punkcie przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości wlotów. Sygnalizacja świetlna daje też możliwość kierowcom jadącym z kierunków podporządkowanych przedostania się przez drogi o silnym natężeniu ruchu, co w przypadku braku tego typu systemu jest utrudnione i zwiększa ryzyko występowania zdarzeń drogowych w postaci np. kolizji. Projekt sygnalizacji świetlnej jest zatem istotny z wielu względów, a jego właściwe wykonanie zapewnia bezpieczeństwo oraz możliwość komfortowego przejazdu przez skrzyżowanie w krótkim czasie.

Wybierz specjalistów

Filaber Projekty Organizacji Ruchu Drogowego to specjalistyczna firma zajmująca się projektowaniem organizacji ruchu drogowego. Ich usługi obejmują szeroki zakres prac, od koncepcji po wykonanie projektu organizacji ruchu. Firma specjalizuje się w projektowaniu sygnalizacji świetlnej oraz czasowej organizacji ruchu drogowego, która jest niezbędna podczas prowadzenia remontów, budowy lub wyburzania budynków. Dzięki swojemu doświadczeniu, firma Filaber Projekty Organizacji Ruchu Drogowego wykonuje projekty organizacji ruchu na terenie całego kraju. Klienci firmy mogą skorzystać z usług projektowania sygnalizacji świetlnej lub zamówić projekty tymczasowej organizacji ruchu, które są potrzebne podczas realizowania inwestycji budowlanych. Wszystkie projekty realizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami oraz w uwzględnieniem wymagań klienta.