Silniki elektryczne możemy spotkać w tysiącach maszyn. Obecnie wiele firm usługowych oraz zakładów produkcyjnych wykorzystuje wiele sprzętów, których sercem są właśnie wysokie jakościowo, bardzo mocne, i energooszczędne silniki elektryczne. Ich awaria niesie ze sobą niestety bardzo wysokie koszty. To dlatego warto stawiać na profesjonalną regenerację tego podzespołu, która polega na tzw. przezwajaniu. Czym jest ten proces? Dowiedz się tego razem z nami!

Po co przezwajane są silniki?

Usługa przezwajania ma wiele zalet. To nie tylko usuwanie awaryjności działania silnika elektrycznego, ale wielokrotnie przywracanie jego fabrycznych parametrów użytkowych. Najlepsze pracownie są również w stanie dokonać wielu modyfikacji i modernizacji, co pozwala na zwiększenie mocy silnika, czy na pobieranie przez niego niższych partii prądu elektrycznego. Przezwajanie jest zatem bardzo ważne i powinno być wykonywane regularnie, zwłaszcza że nie jest to proces bardzo drogi i długi. Pamiętaj zatem: mitem jest to, że przezwajane silniki tracą osiągi. Jest całkowicie na odwrót! Silnik elektryczny po przezwojeniu jest też często bardziej odporny na przegrzanie, niż przed zabiegiem przezwajania. Traktowanie przezwojonego silnika jako gorszego jakościowo, nie jest uzasadnione, o ile powierzyliśmy to zadanie dobrej pracowni specjalistycznej! Tu warto zapoznać się z bardzo szeroką ofertą firmy ePrzezwajanie.pl (Elektromechanika Remonty Jarosław Żurawski), która do przewijania używa materiałów w klasie F w wykonaniu do pracy w klimacie o dużym zawilgoceniu, przeciwwybuchowym, do pracy w oleju oraz klimacie morskim.

Na czym polega proces przezwajania silnika elektrycznego?

Czynności związanych z przezwajaniem silników jest wiele. Przede wszystkim mowa jednak o analizie stanu technicznego sprzętu, a także określeniu jego modelu, konstrukcji itp. Po złożonym przeglądzie dochodzi do zdemontowania starego uzwojenia. To pozwala na przejście do działania nawijania nowych zwoi z drutu nawojowego. Wybierane są przy tym takie produkty, które mają najlepsze właściwości techniczne. Dobór druty jest zatem niesamowicie istotny. Po procesie nawijania, dochodzi do kolejnych działań mowa o wymianie komutatora, ważnego dla wirników. To pozwala zakończyć proces wymiany uszkodzonych/wyeksploatowanych części, których oczywiście może być więcej – wszystko zależy od danego przypadku. Jakie działania podejmowane są w następnym kroku? Profesjonaliści przejdą z pewnością do lakierowania zwojów wysokogatunkowym lakierem izolacyjnym, co zakończy proces serwisowy. Etapami kończącymi są kalibracja, pierwszy rozruch, testy diagnostyczne, a w przypadku wirników również wyważanie.