Wynajem przyczepy, czy zakup nowej - to pytanie prędzej, czy później zadanie sobie kierowca, który ma potrzebę przewozu przedmiotów w dużej ilości lub o dużej masie. Dzięki temu udogodnieniu nie przepełnia się auta ani nie obciąża go nadmiernie. Kiedy zdecydować się na zakup nowej przyczepy, a kiedy wynajem będzie wystarczający? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze niniejszego artykułu.

Kiedy warto zdecydować się na zakup nowej przyczepy samochodowej

Zakup przyczepy samochodowej powinni rozważyć przede wszystkim ci kierowcy, którzy będą ją wykorzystywać, jeśli nie na co dzień, to przynajmniej kilka-kilkanaście razy w ciągu roku. W przeciwnym razie będzie to inwestycja nieopłacalna. Choć więc posiadanie tego sprzętu na własność jest komfortowe i daje dużą niezależność, to jednak warto przekalkulować wydatek.

Nie bez znaczenia jest również dysponowanie miejscem, gdzie przyczepa mogłaby być przechowywana. Może to być garaż albo odpowiedniej wielkości podwórze. Jednak w przypadku ustawienia przyczepy na zewnątrz, konieczny jest dodatkowy zakup plandeki, która stanowić będzie zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, czy burza.

Zakup przyczepy samochodowej rodzi również dodatkowe koszty i obowiązki związane z koniecznością rejestracji, wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC i wykonywania corocznych przeglądów technicznych.

Jak dodaje specjalista z dolnośląskiej firmy Car-Pland s.c. - sam zakup to nie wszystko. Trzeba również pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą poruszać się pojazdami o masie całkowitej nie większej niż 3,5 t. wraz z przyczepą lekką o wadze do 750 kg. Jeśli wykorzystuje się przyczepę inną, niż lekką, wówczas waga całości nie może przekraczać 3,5 t. To jednak nie wszystko! Istotne są zapisy w dowodzie rejestracyjnym auta. Jeśli podana w nim dopuszczalna masa całkowita holowanej przyczepy wynosi 525 kg, nie można kupić i wykorzystywać cięższej.

W jakich sytuacjach wynająć przyczepę samochodową?

Wynajem przyczepy samochodowej jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jej wykorzystanie ma charakter okazjonalny. Przeprowadzka do nowego mieszkania, przewóz materiałów remontowych, zakup mebli lub wyposażenia - to tylko kilka przykładów takich sytuacji.

Wynajmując przyczepę, nie ma się obowiązku jej rejestracji, opłacania ubezpieczenia czy pamiętania o corocznych przeglądach technicznych. Choć mogłoby się wydawać, że dysponowanie cudzym sprzętem jest mocno ograniczające, to jednak kryteria ekonomiczne przemawiają za wynajmem. Korzystanie z cudzego sprzętu jest zdecydowanie korzystniejszą opcją w przypadku tych osób, które nie planują wykorzystywać go na co dzień.

Warto pamiętać, że aby móc skorzystać z  tej „dodatkowej powierzchni ładunkowej” samochód musi być wyposażony w hak holowniczy. W przypadku jego braku można zdecydować się jego zamontowanie albo wynająć przyczepę wraz z autem.

Tak jak w przypadku zakupu - tutaj również kierowcę obowiązują przepisy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie może on holować przyczepy, która ma wagę większą niż pojazd. Jeśli więc konieczne jest przewiezienie przedmiotów o dużej masie, wówczas  - jeśli to możliwe - trzeba zrealizować kilka przejazdów zamiast jednego, albo zdecydować się na wynajem samochodu ciężarowego, pamiętają, że do jego prowadzenia konieczne są inne uprawnienia.

Zaletą wynajmu jest również pewność, że sprzęt jest w dobrej kondycji, na bieżąco serwisowany i bezpieczny w użytkowaniu. Tymczasem posiadacze własnej przyczepy niestety najczęściej ograniczają kontrole techniczne do obowiązkowego corocznego przeglądu.