Za pompowtryskiwacz uznaje się urządzenie do hydraulicznego wtrysku paliwa w silniku o zapłonie samoczynnym, które podłączone jest do sekcji tłoczącej pompy paliwowej. Niestety poziom natężenia pracy tego podzespołu jest tak wysokie, że w różnych modelach samochodów często dochodzi do różnych usterek w obrębie pompowtrysków. Te są eliminowane w procesie regeneracji, która jest znacznie tańsza, od zakupu nowego komponentu.

Objawy uszkodzonego pompowtryskiwacza

Do najbardziej popularnych objawów uszkodzonego pompowtryskiwacza, zalicza się: nieodpalające auto zarówno „na zimno”, jak i „na ciepło”; tracenie obrotów pojazdu na jałowym biegu; gaszenie auta przy niskich obrotach; nierówną pracę silnika; czarny lub wręcz przeciwnie biały dym z rury wydechowej; specyficzny dźwięk podczas jazdy; a także szybkie utraty paliwa. Jazda z uszkodzonym pompowtryskiwaczem, może zaś doprowadzić do poważnych usterek nawet w obrębie silnika. Istotne jest zatem okresowe sprawdzanie stanu technicznego pompowtrysku, a także jego regenerowanie.

Proces regeneracji pompowtryskiwaczy

Regeneracja pompowtryskiwaczy to bardzo złożony proces, który musi być przeprowadzany przez wykwalifikowanego serwisanta, wykorzystujące do serwisu nowoczesny sprzęt naprawczy. Pierwszy etap regeneracji polega zatem na precyzyjnym wymontowaniu, a następnie na ogólnych oględzinach. Dopiero po wstępnym określeniu rodzaju i zakresu uszkodzeń, przechodzi się do dokładnego rozłożenie pompowtryskiwacza na poszczególne elementy. Wtedy serwisant podejmuje się zadania weryfikacji stanu technicznego metodą mikroskopową cyfrową, a także innymi metodami diagnostycznymi. Kolejnym krokiem, jest przejście do czyszczenie podzespołu w specjalistycznych myjkach ultradźwiękowych, czy też wysokociśnieniowych oraz termiczno-chemicznych. Urządzenia te są dla danego warsztatu sporym wydatkiem, dlatego mogą pozwolić sobie na niego, tylko najlepsze podmioty. Po dokonaniu oczyszczenia ostatecznie dochodzi do oceny stopnia uszkodzenia. Wtedy podejmowana jest decyzja o ewentualnej naprawia, która najczęściej polega na wymianie zużytych części na nowe. Mogą one być oryginalne lub zamienne – zależy to od życzenia klienta i ostatecznych kosztów serwisu.

Gdzie udać się na regenerację pompowtryskiwacza?

Dobrym warsztatem zajmującym się pompowtryskiwaczami jest zakład mechaniki pojazdów AD-CAR Adriana Gajdy, który wyspecjalizowany jest głównie w naprawach pojazdów osobowych. To tam można szybko i tanio wymienić pasek rozrządu, klocki hamulcowe, czy też uzupełnić olej do manualnej skrzyni biegów. Największą zaletą warsztatu AD-CAR, jest jednak korzystanie przy serwisach z nowoczesnego parku technologicznego – to on jest źródłem skutecznych, błyskawicznych oraz precyzyjnych napraw o atrakcyjnych cenach!