Turbosprężarki dedykowane między innymi dla silników wysokoprężnych to bardzo złożone podzespoły, które znacznie wpływają na osiągi samochodu podczas jazdy. To one pozwalają także na znacznie mniejsze zużycie paliwa, oraz na ograniczenie emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery. Niestety jak wiele innych podzespołów, które muszą pracować na najwyższych obrotach, często dochodzi do ich usterek. Aby temu zapobiec, należy wykonywać okresowe regeneracje turbosprężarek!

Dlaczego dzisiaj turbosprężarki są tak popularne?

Turbosprężarki można spotkać w samochodach osobowych, dostawczych, czy nawet budowlanych. Ich zadaniem jest zwiększanie mocy silnika. Urządzenie jest przy tym napędzane energią spalin, która normalnie byłaby utracona. Dzięki temu nie tylko tworzy się swoisty „zamknięty” obieg, o wysokiej energooszczędności, ale także proekologiczności! Dużą zaletą turbosprężarek jest także to, że samoczynnie dopasowują się one do panujących warunków pracy silnika (w praktyce zwykle konieczne jest zastosowanie układu regulacji ciśnienia doładowania) – turbosprężarka kompensuje niedostatek powietrza podczas jazdy na dużych wysokościach, co pozwala silnikowi osiągnąć pełną moc (silnik generuje wysoką wartość momentu obrotowego już przy niskiej prędkości obrotowej).

Dlaczego regeneracja turbosprężarek jest taka ważna?

Regeneracja turbosprężarek ważna jest przede wszystkim dla ich prawidłowego działania, według fabrycznych ustawień. Podzespół ten narażony jest na wiele uszkodzeń mechanicznych i strukturalnych, ze względu na wysokie natężenie pracy. To dlatego istotne są przeglądy specjalistyczne nawet dwa razy w roku, oraz profesjonalna regeneracja przynajmniej co 12 miesięcy. Okres, po którym należy dokonać regeneracji turbosprężarki powinien być jednak zawsze dostosowany dla danego modelu pojazdu, jego osiągów, a także dla określonego stylu jazdy. Jeśli zatem chcesz zadbać o najwyższą sprawność turbosprężarki, koniecznie podejmij współpracę z zakładem specjalistycznym AUTO-CZĘSCI PUH Bogdana Robaka, który gwarantuje sprawnie przeprowadzoną regenerację.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Po analizach wzrokowych turbosprężarki specjalista przystępuje do jej profesjonalnego demontażu. Po nim i dokładnym opisaniu widocznego stanu technicznego, przychodzi czas na rozłożenie urządzenia na elementy pierwsze. Turbosprężarka jest dzięki temu dokładnie oczyszczona z sadzy i innych zabrudzeń stałych, które mogą wpłynąć na pogorszone wyniki jej pracy. W przypadku wykrycia uszkodzeń mechanicznych, wymieniana jest również określona części. W kolejnym etapie cała turbosprężarka jest częściowo składana (mowa np. o układzie wirującym, przekazywanym do dalszej diagnostyki i regeneracji). Później przychodzi czas na wyważenie układu wirującego! W najlepszych zakładach przeprowadzane jest to na maszynach TURBO TECHNICS. Istotne przy tym procesie jest uzyskanie wydruku z wykresem przed wyważeniem, oraz po doważeniu. Pozwala to precyzyjnie przeprowadzić całą procedurę. Jeśli nie odbiega ona od norm, można dokonać dalszego montażu turbosprężarki wraz z zamontowanej zmiennej geometrii, tzw. VNT. Potem następuje ważny proces złożenia całościowego turbosprężarki, co musi być wykonane w największej precyzji, przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi!

Po złożeniu turbosprężarki w jedną solidną całość, działanie regeneracji nie jest jeszcze zakończone. Istotne jest ustawienie zmiennej geometrii i zaworu sterującego VNT, do czego służy nowoczesna maszyna TURBOCLINIC. Proces kończy się tylko wtedy, kiedy wykres wskaże prawidłowe ustawienie zmiennej geometrii, a także ustawienie zaworu sterującego VNT. W ten sposób cała procedura dobiega końca. Zakład regeneracyjny przygotowuje bardzo obszerny raport końcowy dotyczący regeneracji i całościowego ustawienia turbosprężarki, wydając go razem ze sprzętem, często działającym ponownie na najwyższych obrotach, jak sprzed pierwszego montażu fabrycznego…