Import oraz eksport nierozłącznie są związane z transportem określonych grup towarów. Każdemu producentowi lub dystrybutorowi zależy na tym, aby jego produkty dotarły bezpiecznie do klienta. Istotnym elementem składowym łańcucha dostawy jest odpowiedni wybór rodzaju transportu, zarówno ze względu na zadowolenie odbiorcy, jak i aspektów ekonomicznych.

Transport morski

Odbywa się drogami wodnymi, zarówno morskimi, jak i oceanicznymi. Określone statki mogą kursować pomiędzy portami krajowymi, przybrzeżnymi, międzynarodowymi lub międzykontynentalnymi. Ponadto ten typ transportu umożliwia przewiezienie niemal każdego rodzaju towaru, ponieważ do dyspozycji są tankowce, gazowce, kontenerowce, drobnicowce oraz masowce. Można także wybrać kontener chłodniowy, jeśli przewożona ma być żywność. Transport morski stanowi jedną z najtańszych opcji, jedna z drugiej strony również najbardziej czasochłonną. Przy wyborze tego typu tranzytu należy wziąć pod uwagę, że warunki pogodowe mogą mieć wpływ na opóźnienie się czasu dostawy. Ponadto po rozładunku towaru w porcie docelowym należy zorganizować transport do ostatecznego punktu dostawy. Wiele firm logistycznych posiada w zakresie swojej oferty także własną obsługę portową oraz celną tak jak na przykład MJ Logistic z Gdyni.

Transport lotniczy

To z kolei najszybszy, ale jednocześnie też najdroższy sposób przesyłania towarów. Sprawdza się głównie przy eksporcie małych i lekkich ładunków na niewielką odległość lub w momencie, kiedy duże znaczenie ma czas dostarczenia produktów. Przy niedużej ilości artykułów nie ma także ograniczeń jak w przypadku transportu statkiem i tak zwanego minimum frachtowego. Ponadto infrastruktura lotnicza jest jedną z najszybciej rozwijających się technologicznie oraz uważana za jedną z najbezpieczniejszych. Transport lotniczy także jest uzależniony od warunków atmosferycznych, jak i klęsk żywiołowych.

Transport kolejowy

W tym przypadku jest to idealny typ transportu do przewożenia ładunków całokontenerowych. Pod względem kosztów również wypada korzystniej, aniżeli transport samolotem. Znów jednak pod uwagę należy wziąć dłuższy czas dostawy, chociaż w krajach wysokorozwiniętych można liczyć na szybkie przemieszczanie się kolei. Dodatkowo stanowi bardzo ekologiczny sposób na przewóz towarów. Ograniczeniem jest natomiast infrastruktura, ponieważ towary mogą być dostarczone tylko tam, gdzie jest ona dostępna w postaci torów, stacji kolejowych oraz ramp. Oprócz tego każda awaria trakcji lub pociągu ma kolosalny wpływ na opóźnienie w dotarciu do celu.

Transport drogowy

Zdecydowanie najbardziej powszechny rodzaj transportu towarów ze względu na szeroko dostępną infrastrukturę drogową. Umożliwia załadunek towarów pod siedzibą producenta lub dystrybutora i dowiezienie ich bezpośrednio pod budynek odbiorcy. Trudno też pominąć fakt, że często drogi są dostosowywane i planowane z uwzględnieniem szlaków handlowych. Choć zazwyczaj tabory samochodowe mają różną wielkość, to jednak wielkość przewożonych towarów jest znacznie ograniczona w porównaniu do kolei lub statków. Nie można pominąć aspektu ekologicznego (zanieczyszczenie środowiska poprzez emisję spalin) oraz dodatkowych kosztów utrzymania z tytułu, chociażby ubezpieczenia OC.

Tak więc przy wyborze transportu towarów pod uwagę należy wziąć przede wszystkim czas, w jakim towar musi być dowieziony na miejsce docelowe oraz wielkość załadunku, która będzie przekładać się na wszelkie koszty związane z eksportem lub importem.