Systematyczny serwis i naprawa wózków widłowych są niezbędne, aby maszyny działały prawidłowo. Dobrze utrzymany sprzęt zapewni lata niezawodnego i bezpiecznego użytkowania. Zaniedbana maszyna będzie się częściej psuć, wcześniej wymagać wymiany i narażać operatorów na ryzyko. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej zgłosić się do warsztatu Dorgas, gdzie profesjonaliści zajmują się naprawą wózków widłowych.

Naprawa wózków widłowych na czas

Problemy techniczne i awarie wózków widłowych należy usuwać jak najszybciej, aby uniknąć przestojów w firmie. Opóźnienie naprawy może także pogorszyć usterkę i wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo pracowników. Kiedy jedna część nie działa prawidłowo, może spowodować problemy związane z innych elementami wózka widłowego. Co najważniejsze, zwlekanie z naprawą może wywołać trwałe uszkodzenia. Jeśli czeka się zbyt długo z naprawą wózka widłowego, uszkodzenie może stać się tak poważne, że trzeba będzie całkowicie wymienić pojazd. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie wózków widłowych. Dobrze jest to robić u fachowców, na przykład w warsztacie Dorgas z Bydgoszczy.

Najczęstsze awarie wózków widłowych

Jedną z najczęściej pojawiających się awarii wózków widłowych jest awaria masztu. Jest to rama, za pomocą której steruje się podnoszeniem, opuszczaniem i przechylaniem wózka widłowego. Do niej zamocowane są widły przewożące ładunki za pomocą tłoków hydraulicznych. Typowymi problemami z masztem są: kłopoty z podnoszeniem ładunków, zbyt mała szybkość podnoszenia ładunku i szarpany rytm podnoszenia. W takim przypadku fachowiec sprawdzi najpierw poziom płynu hydraulicznego, potem łańcuch wózka, a na końcu oceni stan konstrukcji, której elementy na przestrzeni lat i pod wpływem użytkowania mogą rdzewieć.

Kolejną awarią jest problem ze sterowaniem. Wózki widłowe nie są najłatwiejszym sprzętem do sterowania, zwłaszcza w ciasnych alejach magazynowych. Problemy z kierowaniem mogą prowadzić do wypadków z wózkiem widłowym, które ranią kierowców lub pracowników znajdujących się w pobliżu; mogą powodować także straty materialne. Dlatego ważne jest, aby układ kierowniczy działał prawidłowo przez cały czas. Kłopoty ze sterowaniem są trudne do zdiagnozowania. Jednym z symptomów jest charakterystyczny odgłos słyszalny podczas skręcania, gdy wózek jest załadowany. Może być to spowodowane rdzą w układzie kierowniczym, niewłaściwym ciśnieniem w kierownicy, niskim poziomem płynu sterującego lub oponami ustawionymi w niewłaściwy sposób.

Problemem, który dość często pojawia się w wózkach widłowych i z którym poradzą sobie specjaliści z warsztatu Dorgas z Bydgoszczy, jest brak możliwości uruchomienia, co powoduje opóźnienia w rozładunku towaru w magazynie. W przypadku elektrycznego wózka widłowego należy sprawdzić poziom naładowani baterii akumulatora, funkcjonowanie świateł i hamulców. W takim przypadku można doładować baterie. Jeśli wózek widłowy z wewnętrznym spalaniem nie chce się uruchomić, należy sprawdzić, jakość paliwa i oleju w silniku lub stan chłodnicy. W przypadku występowania korozji trzeba ją wymienić na nową z pomocą mechaników w warsztacie naprawy samochodów.