W hurtowniach, magazynach czy zakładach produkcyjnych, ale również ośrodkach szkoleniowych, proponujących kursy z obsługi urządzeń transportu bliskiego, niezbędnymi sprzętami są m.in. wózki widłowe. Ich posiadanie wymaga odpowiedniej konserwacji oraz systematycznych przeglądów. Chcąc korzystać z pojazdów z najwyższej półki, najlepiej kupić je bądź wynająć w sprawdzonym miejscu, takim jak firma Lemarpol.

Czym są wózki widłowe?

Wózki widłowe to wózki jezdniowe podnośnikowe. Korzysta się z nich głównie przy rozładunku towarów, w transporcie bliskim czy magazynowaniu. Każdy wózek widłowy podlega Urzędowi Dozoru Technicznego, gdzie po zakupieniu musi zostać zgłoszony i zarejestrowany. Jeśli Dozór Techniczny nie dopuści pojazdu do użytkowania, wówczas nie może on być wykorzystywany do żadnych prac na terenie danej firmy. Wózki widłowe powinny posiadać wydawaną przez UDT książkę eksploatacji, zawierającą informacje techniczne, protokoły badań i dokumentację odbiorcza, oraz dziennik konserwacji, który zawiera informacje o odbytych przeglądach i naprawach.

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe dzieli się na dwie kategorie. Ze względu na zastosowanie wyróżnia się: wózki widłowe wysokiego składowania – nadają się do małych i dużych magazynów, służą do podnoszenia ładunków nawet na wysokość kilkunastu metrów; wózki widłowe podnośnikowe – to wózki teleskopowe, z dalekim zasięgiem w górę i w przód, mogą przewozić masywne załadunki bez dzielenia ich na mniejsze partie; wózki widłowe boczne – często stosowane w produkcji, służą do ładowania produktów bokiem; wózki widłowe skrętne – są podobne do wózków wysokiego składowania, jednak w nich masz się obraca, a nie wysuwa, nadają się do użytku w wąskich przestrzeniach; terenowe wózki widłowe – najczęściej wykorzystywane na placach budów, gdzie trzeba szybko przewieźć materiału z jednego punktu do drugiego; ręczne wózki widłowe – są małe i zwrotne, stosowane w marketach, małych magazynach, a także na samochodach ciężarowych. Dostępne są również wózki widłowe antywybuchowe, które mają specjalne przeznaczenie. Wyposażone w specjalistyczne zabezpieczenia, służą do transportu niebezpiecznych substancji, takich jak np. wodór. Poza wymienionymi pojazdami, w tej kategorii istnieją jeszcze wózki systemowe, podwieszane, wielokierunkowe oraz kontenerowe.

Z kolei biorąc pod uwagę napęd, wózki widłowe dzieli się na gazowe, spalinowe, które są wykorzystywane głównie w transporcie ciężkim i tylko na zewnątrz. Powinny posiadać odpowiednie filtry, oraz na wózki elektryczne. Mają one zastosowanie wszędzie tam, gdzie można korzystać z gazowych i spalinowych. Doskonale sprawdzają się w magazynach czy halach produkcyjnych, gdyż spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Są wygodne, zwrotne i wygodne, dlatego z łatwością można korzystać z nich w małych pomieszczeniach.

Serwis i przeglądy

Każdy wózek widłowy powinien przechodzić okresowe przeglądy. Jeżeli wystąpi chociażby niewielka usterka albo zdarzy się jakaś awaria należy zgłosić się do sprawdzonego serwisu. Czynnościami tymi powinien zajmować się certyfikowany konserwator wózków widłowych, który w profesjonalny sposób, z zasobem fachowej wiedzy i odpowiednim sprzętem dokona naprawy czy przeglądu. Przeglądy konserwacyjne należy wykonywać w okresach wymaganych przez UDT lub w czasie, który wskaże producent wózka widłowego. Dla pojazdów z pełnym dozorem technicznym co 30 dni, a ograniczonym dozorem technicznym co 60 dni.

Regularne przeglądy konserwacyjne wózków widłowych dają gwarancję bezpieczeństwa, niskich kosztów serwisowych, ale również nie powodują przestoju w pracy. Powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy, które zajmą się pojazdami różnych producentów, jak Toyota, Nissan, Manitou czy Mitsubishi.

Lemarpol poza sprzedażą, wynajmem oraz przeglądami i serwisem wózków widłowych zajmuje się również produkcją kabin do pojazdów transportu bliskiego, jak też sprzedażą nowych oraz używanych części i materiałów eksploatacyjnych do wózków widłowych.