Układy hamulcowe w samochodach ciężarowych znacznie różnią się od tych wykorzystywanych w autach osobowych. Czynnikiem roboczym jest bowiem sprężone powietrze, zapewniające większą skuteczność w kontroli nad pojazdem. Poszczególne komponenty muszą być regularnie sprawdzane, a w razie konieczności wymiany, oryginalne części oferuje na przykład hurtownia motoryzacyjna Star Hurt.

Sprawdzona hurtownia części do pojazdów ciężarowych

Ciągniki siodłowe, a także pojazdy określane jako długie i ciężkie to samochody, które dziennie pokonują setki kilometrów. Wykorzystywane w krajowym oraz międzynarodowym transporcie ładunków o rozmaitym charakterze muszą wyróżniać się szczególną niezawodnością. Nagłe usterki skutkują bowiem opóźnieniami w dostawach, a to z kolei pociąga za sobą straty finansowe. Stąd też podczas napraw trzeba korzystać tylko z oryginalnych i najlepszych na rynku części zamiennych, a te można nabyć w hurtowni motoryzacyjnej Star Hurt, prowadzącej sprzedaż internetową. Ponad dwudziestoletnia działalność w branży pozwoliła jej nawiązać współpracę z uznanymi producentami i tym samym stworzyć bogaty asortyment niezbędnych komponentów. Obsługa klientów odbywa się na partnerskich zasadach z uwzględnieniem ich zadowolenia z dokonanej transakcji. Dzięki własnej bazie transportowej zamówienia są dostarczane na terenie całego kraju.

Jeden z ważniejszych podzespołów w pojazdach ciężarowych stanowi układ hamulcowy wykorzystujący technikę pneumatyczną. Oferta Star Hurt obejmuje szereg części wymiennych, do których zliczyć można między innymi siłowniki hamulca, bębny hamulcowe, zawory, elektrozawory czy też klocki hamulcowe. Dzięki dostępności produktów kompatybilnych z markami takich pojazdów jak na przykład DAF, Scania, Iveco, Renault, Mercedes, umożliwia wykonanie kompleksowych prac konserwacyjnych oraz koniecznych napraw.

Charakterystyka pneumatycznego układu hamulcowego

W odróżnieniu od samochodów osobowych w układach hamulcowych ciężarówek oraz ciągników siodłowych wykorzystuje się sprężone powietrze. Ma to swoje uzasadnienie przede wszystkim w niższych kosztach eksploatacji, a także lepszej wytrzymałości komponentów i możliwości precyzyjniejszej kontroli nad ciężkim składem – do ciągników siodłowych można podłączyć nawet dwie naczepy. Dodatkowo można uzyskać dużą siłę hamowania przy niewielkim wysiłku kierowcy. Układ taki składa się z dwóch głównych podzespołów, które przybliża pracownik hurtowni motoryzacyjnej Star Hurt:

Pneumatyczne układy hamulcowe składają się z układu sterującego, który magazynuje sprężone powietrze, a także kontroluje jego przepływ i dostarcza je do siłowników. Drugi element to z kolei bębnowy lub tarczowy mechanizm hamulcowy. Komponenty mają za zadanie wytworzyć tarcie pomiędzy tarczą hamulca a kołem, co spowoduje zatrzymanie pojazdu.

To wspominane sprężone powietrze, a właściwie obniżenie jego ciśnienia w momencie naciśnięcia pedału hamowania wywołuje unieruchomienie samochodu ciężarowego na drodze. Istotna jest współpraca ze sobą przewodów, siłowników, zbiorników powietrza oraz zaworów. Te przy każdym przeglądzie poddaje się dokładnym oględzinom, a uszkodzone wymienia na nowe części. Tylko w ten sposób można zachować sprawność całego układu, a tym samym bezpieczeństwo na drodze.