Budowa sztucznych zbiorników wodnych to nietuzinkowe rozwiązanie, które pozwala wzbogacić krajobraz okolicy i nadać otoczeniu niesamowitego charakteru. Rozległe akweny rekreacyjne, ozdobne zbiorniki wodne czy stawy hodowlane, to świetny sposób na przearanżowanie przestrzeni ogrodowej i przysposobienie jej do pełnienia nowych funkcji.   

Budowa stawów – od czego zacząć?

Pierwszym etapem prac jest stworzenie wstępnego projektu zbiornika, który uwzględnia następujące parametry:

  • rodzaj zbiornika
  • wielkość akwenu
  • kształt (prosty czy nieregularny)
  • lokalizację

Projekt jest przygotowywany w oparciu o przeprowadzoną wizję lokalną, w czasie której dokonuje się pomiarów i weryfikuje ukształtowanie terenu. Pozwala to ocenić, czy budowa stawu w wyznaczonym miejscu jest możliwa. W oparciu o informacje dostarczone przez właściciela działki oraz na podstawie wizji lokalnej biuro projektowe sporządza plan budowy stawu.

Przygotowanie terenu pod sztuczny zbiornik – kopanie stawów

Teren, na którym ma zostać wybudowany zbiornik, musi być dokładnie oczyszczony. Jeżeli na wybranym obszarze występuje trawnik, można delikatnie zdjąć darń i przenieść w inne miejsce. Przy kopaniu stawu wykorzystuje się ciężkie maszyny do robót ziemnych. Korzystając z usług specjalistycznych firm dysponujących koparko ładowarkami, takich jak Zakład Transportu Leśnego Jerzy Jankowski, można szybko przeprowadzić poważne prace ziemne, i sprawnie przejść do montażu systemów nawadniających.

Do uszczelnienia zbiorników wykorzystywane są najczęściej specjalistyczne membrany wykonane z syntetycznych materiałów lub systemy drenażowe chroniące przed ucieczką wody do gruntu.

Rodzaje sztucznych zbiorników

  • Zbiorniki kąpielowe

Tego rodzaje akweny wymagają dobrej izolacji od podłoża. Odpowiednio wybetonowane i filtrowane posiadają dodatkową przestrzeń po bokach. Poza sektorem typowo kąpielowym, teren jest wypłycony i zalany wodą.

  • Zbiorniki hodowlane

Wymagają wyłożenia materiałem uszczelniającym lub zastosowania drenażu. Tego rodzaju akwen jest najczęściej tworzony do odłowu ryb przez hobbystów.

  • Zbiorniki dekoracyjne

Stawy ozdobne są dość płytkie i wymagają montażu odpowiednich filtrów, i systemów nawadniających. Aby dobrze komponowały się z otoczeniem mają nieregularne kształty przypominające zbiorniki, które można spotkać w naturze. Zważywszy na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju roślinności wodnej wymagają zastosowania skomplikowanego systemu drenażu.