Kiedy naprawiasz samochód po wypadku, masz możliwość wyboru, czy chcesz skorzystać z oryginalnych części do auta, czy z części zamiennych. Kryterium zwykle jest cena. Nawet jeśli masz wsparcie ubezpieczyciela, wybór części oryginalnych może podnieść cenę ubezpieczenia, więc często właściciele aut nie decydują się na zakup nowych oryginałów. Ale jest sposób, by mieć części oryginalne, tyle, że używane. Chcesz wiedzieć jaki, przeczytaj nasz artykuł.

Jakie części samochodowe warto kupić w stacji demontażu pojazdów?

Jeśli nie chcesz wydać majątku na części do samochodu, nie szukaj ich u producentów, czy w autoryzowanych serwisach. Ale możesz ich poszukać gdzie indziej. Nie będą wtedy pewnie nowe, ale zamontowane w twoim samochodzie używane części zamienne mogą ci służyć jeszcze wiele lat. Najłatwiej je znaleźć w stacjach demontażu pojazdów. Potocznie są one nazywane złomowiskami i mogą się wydawać odstraszające, ale czasem może się okazać, że znajdziesz tam dokładnie to, czego ci potrzeba. Wiele takich stacji demontażu prowadzi sprzedaż części samochodowych, które są w naprawdę niezłym stanie. Zwykle wystarczy je oczyścić i nasmarować i będą działały jeszcze bardzo długo. Zwłaszcza oryginalne części karoserii ze złomowiska, nieuszkodzone zderzaki czy błotniki, mogą być przydatne, bo ich wytrzymałość jest lepsza niż zamienników. Bardzo często da się je łatwo dopasować do koloru auta, dzięki czemu można też zaoszczędzić na lakierowaniu. Felgi, reflektory, lusterka boczne, a nawet boczne szyby to też elementy, którym bez problemu można dać „drugie życie”, trzeba tylko sprawdzić, czy nie mają rys, pęknięć albo uszkodzonych mocowań. Ozdobne listwy, czy emblematy marki ciężko jest dostać na rynku, kupowanie oryginalnych znacznie przekracza ich wartość, a tymczasem na szrocie można je kupić zupełnie niedrogo.

Na co trzeba uważać kupując części samochodowe w stacji demontażu?

Kupując części do silników na złomowisku trzeba trochę uważać, warto też wiedzieć, że nie wszystkie części są tam dostępne, gdyż nie pozwalają na to przepisy. Na szrocie nie kupisz na przykład:

  • poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa;
  • szczęk hamulcowych, klocków hamulcowych ani przewodów hamulcowych;
  • przegubów układu napędowego i kierowniczego;
  • katalizatorów i tłumików układu wydechowego;
  • elementów instalacji LPG.

Wynika to przede wszystkim z konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Ale już wspomniane wcześniej elementy nadwozia są łatwo dostępne i w znacznie bardziej korzystnych cenach, niż oryginały. Jeśli masz wątpliwości, czy te części faktycznie będą się nadawać do użytku, już wyjaśniamy. Do Stacji Kasacji Samochodów Auto-Złom niekoniecznie trafiają całkowicie zniszczone samochody. Często właściciele oddają pojazdy, które częściowo spłonęły, bądź zostały zalane, albo takie, gdzie koszty naprawy byłyby zbyt wysokie, więc ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą. Ale nawet w takich autach niektóre podzespoły nie są zniszczone i nadają się do ponownego użytku i to właśnie one trafiają na sprzedaż. Zatem zakup takich części może być dla ciebie naprawdę opłacalny, bo ich ceny, nawet części oryginalnych, są naprawdę korzystne.