Tradycyjna deskorolka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wersja elektroniczna jest coraz częściej spotykana na ulicach polskich miast. Sprawdź, jak działa deskorolka elektryczna i ile trzeba za nią zapłacić.

Co to jest deskorolka elektryczna? 

Deskorolka elektryczna nazywana również hoverboard to kosmicznie wyglądające urządzenie służące do poruszania się po mieście. Składa się zazwyczaj z dwóch małych kół, podestu (na stopy), akumulatora, minikomputera i żyroskopu. 

Deskorolka elektryczna przypomina swoją budową segway, którym często poruszają się ochroniarze w galeriach handlowych. Z jednym wyjątkiem: ta nowoczesna deskorolka podobnie jak klasyczna nie ma kierownicy. 

Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi z łatwością można przechowywać ją w domu. W przeciwieństwa np. do roweru, który zajmuje znacznie więcej przestrzeni. 

Jak jeździć na deskorolce elektrycznej? 

Deskorolka elektryczna jest przystosowana do przemieszania się przed wszystkim po płaskich powierzchniach. Najlepiej sprawdzi się na miejskich chodnikach lub ścieżkach rowerowych. Wówczas traci znacznie mniej mocy, niż np. na drodze szutrowej. 

Deskorolka elektryczna składa się zazwyczaj z dwóch akumulatorów. Każdy z nich zasila jedno koło. 

Sterowanie jest proste. Jednak trzeba poświęcić kilka dni na naukę jazdy, żeby poczuć się pewnie. Podczas jazdy możemy skorzystać z pięciu funkcji: 

  • jazda do przodu (obie stopy nachylone do przodu), 
  • skręt w prawo (odchylenie lewej stopy w lewo),
  • skręt w lewo (odchylenie prawej stropy w prawo),
  • redukcja prędkości (nachylenie do przodu),
  • hamowanie (zmniejszenie kąta nachylenia podstawy deskorolki).

Rodzice zapewne zastanawiają się, jak szybko jeździ deskorolka elektroniczna? 

Producenci w opisach swoich produktów dla dzieci i młodzieży podają wartości od 11 km/h do 20 km/h. Oznacza to, że maksymalna prędkość jest dużo niższa niż to, co możemy osiągnąć na zwykłym rowerze miejskim. Deskorolki elektryczne dla dorosłych natomiast mogą osiągać nawet 50 km/h.

Niezależnie jaki model wybierzemy, zanim wsiądziemy na ten kosmiczny pojazd, warto zaopatrzyć się w kask i ochraniacze na kolana i łokcie

Ile kosztuje deskorolka elektryczna i na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Za najtańsze modele deskorolek elektrycznych trzeba zapłacić ok. 500 zł. Górna półka to urządzenia za ok. 1000 zł i więcej. 

Cena zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego została wykonana deskorolka. Najdroższe modele są odporne na złe warunki atmosferyczne, tj. m.in. na wilgoć. Nie bez znaczenia pozostaje wydajność akumulatora litowego lub litowo-jonowego. 

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  • moc – im większa moc, tym większa szybkość, ale także szybsze rozładowywanie się akumulatora,
  • czas działania bez ładowania,
  • czas ładowania akumulatora deskorolki,
  • jakość materiału, z którego jest wykonana,
  • maksymalne obciążenie.

Przy zakupie deskorolki elektrycznej warto zwrócić również uwagę na dodatki, jakie oferują sprzedawcy, np. moduł Bluetooth (możliwość połączenia ze smartfonem), wbudowane głośniki czy wyświetlacz informujący o stanie akumulatora. 

Kwestie prawne, czyli kto może jeździć na deskorolce elektrycznej i jak szybko

Do ustawy o „Prawie w ruchu drogowym” deskorolka elektryczna dołączyła dopiero w 2021 roku. 

Według prawa deskorolką elektryczną mogą poruszać się osoby od 10 do 18 roku życia. Wówczas niezbędne jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy (AM, A1, B1 albo T). Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych dokumentów uprawniających. 

Na drodze rowerowej deskorolka elektryczna może poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h. Na chodniku natomiast z prędkością zbliżoną do chodu pieszych. 

Co istotne, na deskorolce może znajdować się tylko jedna osoba. 

Przeczytaj również, jaki rower do jazdy po mieście wybrać