Mając w gospodarstwie martwe zwierzę, możemy się zgłosić do firmy „Figa” ul. Słoneczna 3, Biskupiec, w woj. warmińsko-mazurskim, która przyjedzie po odbiór specjalistycznym środkiem transportu. Od 25 lat zajmuje się tą dziedziną, więc ma doświadczenie. Przy odbiorze wystawi nam dokument potwierdzający jego spopielenie – utylizację. W Polsce obowiązują przepisy prawa i każda firma świadcząca usługę: odbiór martwych zwierząt, jest zobowiązana wystawić taki dokument. Możemy wówczas wyrejestrować zwierzę. Nie możemy pogrzebać martwych zwierząt w domowych ogródkach, na polach itp.

Odbiór i transport zwierząt do zakładu utylizacyjnego.

Zwierzęta należy pogrzebać zgodnie z polskim prawem. Poniżej lista zwierząt, które muszą być zutylizowane:

  • trzodę chlewną,
  • bydło,
  • owce,
  • kozy,
  • konie,
  • psy i koty.

Dobrze jak martwe zwierzę zostanie odebrane do 24 godzin od zgłoszenia, bo odchodzi problem z jego przechowywaniem. Im szybciej specjalistyczna firma przyjedzie, tym lepiej dla nas.

Bezpańskie i dzikie zwierzęta.

Żywe zwierzęta należą do Skarbu Państwa, a martwe do osoby, na której terenie je znaleziono. Samorządy nie biorą odpowiedzialności za ich utylizację, a jak wiemy, jest to usługa płatna. Właściciele posesji mogą dochodzić w sądzie zwrotu poniesionych wydatków. Największy problem jest z dzikimi zwierzętami. Jeśli padnie dzik, sarna, czy np. jeleń na prywatnym terenie, niestety właściciel ma kłopot. Dawniej zwierzęta zakopywano w ogródku czy też blisko domu. Dziś pod żadnym pozorem, nie wolno nie tylko hodowlanych, ale też swoich pupili samowolnie wrzucać do dołów.

Utylizacja zwierząt domowych.

W wielu gminach można martwe zwierzę zawieźć do lecznicy weterynaryjnej, która ma podpisaną umowę z zakładem utylizacji odpadów, odbierającym zwierzęta przechowywane w lodówkach. Usługa jest niestety płatna, a jej cena zależy od wielkości zwierzaka. Niewiele osób zgłasza się ze swoim pupilem. Niektórzy nie mają takiej wiedzy, inni nie chcą pokrywać kosztów lub nie oddadzą do utylizacji „członka rodziny”. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że straż lub policja mogą skierować do sądu wniosek o ukaranie właściciela psa czy kota. Grzywna wynosi nawet 5000 złotych.

Znalezione martwe zwierzę.

Jeśli znajdziemy martwe zwierzę na ulicy, musimy jak najszybciej zgłosić na policję lub do najbliższego schroniska. Istnieją również inne instytucje, które pomogą w takiej sytuacji. Możemy zwrócić się po pomoc do urzędu miasta, gminy lub w straży gminnej.