Jak rozliczyć usługi transportu międzynarodowego prowadzonego przez polską firmę? Jak wygląda rozliczenie w przypadku zlecenia usługi przez firmę z zagranicznym kapitałem, a jak w sytuacji gdy zleceniodawcą jest firma polska?

Rozliczenie usług transportowych – informacje wstępne

Bez względu na to czy zleceniodawcą jest firma z kapitałem zagranicznym, czy firma polska, usługobiorca realizuje usługę międzynarodowego transportu towarów. Taka usługa podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 0% w momencie przewozu towaru przez terytorium Polski. W momencie wjazdu na terytorium inne kraju usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

W przypadku świadczenia usług transportowych miejscem ich opodatkowania jest miejsce, w którym odbywa się transport niezależnie od miejsca siedziby firmy transportowej świadczącej usługę. W praktyce oznacza to, że usługi transportowe muszą zostać podzielone z uwzględnieniem odległości pokonanych w kolejnych państwach, które znajdowały się na trasie przejazdu. Po wyodrębnieniu kolejnych etapów i oszacowaniu dystansu można wdrożyć procedurę opodatkowania.

Usługi transportowe na linii Polska – Szwecja – Ukraina

W przypadku świadczenia usług na linii obejmującej obszar państwa członkowskiego oraz obszar znajdujący się poza terytorium wspólnoty opodatkowanie stawką 0% będzie obejmować odcinek trasy przypadający na terytorium Polski. Na odcinkach zagranicznych powstanie natomiast obowiązek zapłaty podatku w tym konieczność rejestracji przewoźnika dla podatku od wartości dodanej (lub podobnego typu podatku).
Aby prawidłowo udokumentować transport do Szwecji lub innego państwa należy odwołać się do przepisów wykonawczych nakazujących zastosowanie ogólnych zasad wystawiania faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest dane państwo członkowskie.

Wystawiając fakturę należy zastosować stawkę 0% na terytorium Polski (bez względu na to, kto jest zleceniodawcą usługi) pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej wykonanie tejże usługi. Aby mieć pewność, że usługa została wykonana z zachowaniem wszelkich wymagań formalnych, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy spedytorskiej, takiej jak Transport do 24 Ton - Marek Koliński. Dokumentami stanowiącymi podstawę do weryfikacji usługi są: list przewozowy lub dokument spedytorski (transport towarów przez przewoźnika lub spedytora), dokument potwierdzony przez urząd celny (transport towarów importowanych) oraz dowód wywozu towarów (transport towarów przez eksportera).