Drogi, po których poruszają się pojazdy mechaniczne, narażone są na spore obciążenia. Działają na nie również czynniki zewnętrzne – niskie i wysokie temperatury, a także wilgoć. Z tego względu nierzadko wymagają naprawy ze względu na widoczne i stające się niekiedy niebezpieczeństwem dla kierowców uszkodzenia. Jakie dokładnie prace w tym zakresie przeprowadzają fachowcy?

Utrzymanie drogi, czyli konserwacja i prace porządkowe

Nawet w sytuacji, gdy konkretna nawierzchnia drogowa nie wymaga przeprowadzenia prac remontowych, niezbędne jest jej właściwe utrzymanie. Konserwacja drogi nie jest łatwa i dla optymalnej efektywności przeprowadza się ją za pomocą specjalistycznego sprzętu. Pozwala on chociażby na zabezpieczenie nawierzchni środkami zwiększającymi przyczepność opon samochodowych do podłoża. Takie działania przeprowadza się zimą, kiedy śnieg i lód znacząco utrudniają poruszanie się po drogach.

Ważne są także prace porządkowe, w trakcie których nawierzchnie są odśnieżane oraz czyszczone. Niekiedy w ramach konserwacji niezbędne jest np. usunięcie korzenia drzewa, który przyczynia się do pękania i dalszego uszkadzania drogi. Prace w tym zakresie jest w stanie w sposób odpowiedni zrealizować firma Pol-Skór, która zajmuje się również naprawą nawierzchni. Czynności związane z przywróceniem optymalnego stanu drodze są konieczne m.in. w momencie, gdy zauważalny ubytek może przyczyniać się do powodowania niebezpiecznych sytuacji w ruchu samochodowym. Jak naprawia się drogi?

Naprawa nawierzchni drogowych

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do przygotowania dróg jest niewątpliwie asfalt. Nawierzchnie bitumiczne zapewniają doskonałą przyczepność dla opon samochodowych, są równe i gwarantują również komfortowe podróżowanie kierowcom i pasażerom aut. Wpływ wysokich i niskich temperatur, a także sporych obciążeń, powoduje jednak niszczenie takich dróg. Pękają one, a dalsze ich użytkowanie przyczynia się do powstawania nawet sporych dziur. Mogą one realnie zagrażać bezpieczeństwu kierowców, uszkadzając np. zawieszenie.

W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie naprawy nawierzchni drogowych. Oznacza to usunięcie ubytków na drogach. Najpierw dokładnie się je oczyszcza, a następnie wycina fragment uszkodzonej nawierzchni. Kolejnym etapem jest wylanie nowej mieszanki bitumicznej i tym samym stworzenie twardej, równej drogi. Ostatnim etapem jest walcowanie nawierzchni drogowej. Taka naprawa pozwala odzyskać jej jednolitą postać i zapewnić kierowcom doskonałe warunki pod względem przyczepności i komfortu jazdy.