Przychodzi w końcu taki czas, kiedy naszego ukochanego auta nie opłaca się już naprawiać po raz kolejny, a jego sprzedaż nie przyniesie nam zbyt dużo dodatkowej gotówki. W wielu przypadkach przysporzy jednak  problemów związanych ze znalezieniem kupca. Zezłomowanie samochodu jest jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na legalnie wycofanie pojazdu z ruchu. Jak się do tego zabrać?

Co zrobić z wyeksploatowanym pojazdem?

Nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany, jesteśmy zobowiązani opłacać obowiązkowe OC. Z tego też względu wrak należy jak najszybciej oddać do kasacji. Trzymanie go w garażu lub na przydomowym parkingu jest zupełnie nieopłacalne i pozbawione sensu, mimo że często darzymy auto szczególnym sentymentem. Zostawienie pojazdu w auto złomie upoważnia nas do wyrejestrowania wozu w urzędzie oraz zwalnia właściciela z konieczności ponoszenia kolejnych opłat z tytułu ubezpieczenia.Warto wspomnieć, że utylizacja pojazdu umożliwia kierowcy także zwrot niewykorzystanej składki OC, o czym często nie wspominają handlarze. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się legalnym złomowaniem wraków. Jedną z nich jest Auto-Kasacja. Przedsiębiorstwa tego typu trudnią się często również sprzedażą części zamiennych pozyskiwanych od samochodów poddawanych demontażowi. Z firmą tego typu najlepiej skontaktować się telefonicznie w celu uzgodnienia szczegółów transakcji. Zazwyczaj specjaliści przyjeżdżają lawetą pod wskazany adres i zabierają przeznaczony do kasacji pojazd. Właściciel auta otrzymuje zaświadczenie, że przekazał je do rozbiórki. W stacjach demontażu pojazdów wraki rozbierane są na czynniki pierwsze. Poszczególne części oddawane są do utylizacji, chyba że nadają się jeszcze do użytku. Wówczas można dać im drugie życie w innym pojeździe, co jest dużo tańszym rozwiązaniem niż kupno oryginalnych części od producenta.

Dlaczego warto zezłomować auto w legalny sposób?

Mimo konkretnych przepisów prawnych, część osób wciąż wybiera sposoby, które z legalnym działaniem mają niewiele wspólnego. Tymczasem kasacja auta zgodnie z obowiązującą procedurą ma wiele zalet. Przede wszystkim rozbiórka pojazdu przez fachowców nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Wszystko odbywa się według ściśle określonych zasad, które nie pozwalają, by do otoczenia przedostały się szkodliwe substancje takie jak np. przepracowany olej silnikowy. Decydując się na legalną kasację pojazdu unikamy również dotkliwej kary finansowej, która może osiągnąć wysokość nawet kilku tysięcy złotych, jeśli np. zechcemy rozebrać auto samodzielnie. Sprzedaż bardzo wyeksploatowanego auta jest bardzo trudna i może narazić właściciela na liczne nieprzyjemności, jeśli ten zatai faktyczny stan techniczny pojazdu przed kupcem. Podanie fałszywych informacji może zakończyć się nawet postępowaniem w sądzie cywilnym.