W jaki sposób rozpoznać dobrą firmę transportową?

2019-04-17

Planujesz przewóz towaru, ale nie posiadasz odpowiedniego transportu? A może potrzebny Ci transport osobowy? Postaw na dobrą firmę transportową! Jak jej szukać i czym się kierować przy poszukiwaniach? Czym się powinna cechować firma zajmująca się transportem i komunikacją? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, jak znaleźć firmę transportową z korzyścią dla siebie!

Jak znaleźć dobrą firmę transportową?

Poszukiwania dobrej firmy transportowej najlepiej zacząć od Internetu. W sieci można znaleźć wiele ofert przedsiębiorstw zajmujących się usługami transportowymi. W ten sposób można wygodnie i szybko przejrzeć propozycje, porównać ceny i wybrać najlepszą dla siebie. Wiarygodność firmy zdecydowanie zwiększa posiadanie własnej strony internetowej. Wówczas można zapoznać się ze szczegółami oferty oraz aktualnym cennikiem usług. Dobrym sposobem jest również zapytanie znajomych o zaufane firmy transportowe lub sprawdzenie zamieszczonych przez nie ogłoszeń.

Co warto sprawdzić przed wyborem firmy transportowej?

Przy wyborze firmy transportowej dobrze jest się kierować szczegółami oferty i jej odpowiadaniem na nasze potrzeby. Szczególnie jest to istotne w przypadku danego towaru, np. przewozu niebezpiecznych ładunków czy ponadgabarytowych. Równie ważne są:

 • Ubezpieczenie: niezbędne w przypadku uszkodzenia towaru podczas transportu,
 • Rzetelność wykonania usług: w tym celu najlepiej sprawdzić, czy firma znajduje się w rejestrze przedsiębiorców, czy posiada potrzebne licencje, certyfikaty lub inne wyróżnienia poświadczające jej wiarygodność,
 • Koszty proponowanych usług.

Charakterystyka dobrej firmy transportowej

Dobra firma transportowa powinna spełniać kilka warunków.

 1. Obecność firmy na rynku i doświadczenie.

Posiadane licencje, wyróżnienia i certyfikaty.

    2. Obecność w odpowiednich rejestrach. Należą do nich:

 • KRS,
 • CEIDG,
 • GUS,
 • VAT – VIES. 

Niezwykle istotna jest historia firmy zajmującej się transportem i komunikacją. Jak długo jest obecna na rynku? Lata doświadczenia wpływają na renomę i jakość wykonywania usług. Firma posiadająca praktyczną wiedzę z pewnością wypracowała przez ten czas skuteczne  sposoby działania. Wieloletnia obecność na rynku firmy transportowej oznacza również, że wciąż nie brakuje zadowolonych klientów korzystających z jej usług.

O dobrej charakterystyce firmy budowlanej świadczą także końcowe ustalenia. Należą do nich uzgodnienie szczegółów usługi, kosztów oraz wyznaczenie terminu. Wszystko to określa umowa przewozowa. Nie ma jednak obowiązku jej podpisywania, jeśli usługa jest jednorazowa. Jeśli do niej dojdzie, powinna dokładnie opisywać:

 • Zakres usługi,
 • Termin wykonania,
 • Lokalizację odbioru i dostarczenia: towaru lub osób,
 • Transport: jego opakowanie i sposoby oznaczenia.

Skorzystanie z usług firmy zajmującej się transportem i spedycją pozwala na bezpieczny przewóz towaru lub osób na docelowe miejsce. Dobrze jest wybrać odpowiednią firmę, zapewniającą dogodny transport i komunikację, np. podczas wyjazdów integracyjnych pracowników. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z naszą myślą.