Transport stanowi podstawę sprawnie działającej gospodarki. Dlatego też w celu jego udoskonalenia powstały rozwiązania, które zapewniają jeszcze lesze warunki przewozu wymagających towarów. Do takich należy między innymi żywność, która często wymaga zapewnienia odpowiedniej temperatury w pojazdach czy kontenerach. Poniżej przedstawiamy dwa powszechnie stosowane sposoby jej przewozu.

Kiedy w transporcie stosowana jest chłodnia?

Mianem chłodni określić możemy zarówno pomieszczenie chłodnicze, jak i pojazd wykorzystywany do przewozu wcześniej zamrożonych lub ochłodzonych, szybko psujących się produktów spożywczych. Wyposażona jest ona w urządzenie chłodnicze, którym może być na przykład agregat sprężarkowy czy urządzenie absorpcyjne. To ono odpowiada za możliwość obniżania temperatury wewnątrz próżnego nadwozia i utrzymywać ją na określonym poziomie. Minimalna temperatura możliwa do uzyskania w chłodni to -35 stopni Celsjusza i jest to temperatura przewozu towarów głęboko mrożonych. Standardowo pojemność takiego pojazdu to 33 europalety, co przekłada się na maksymalne obciążenie około 22-25 ton.

Wśród produktów, jakie transportowane są przy użyciu chłodni, wymienić należy przede wszystkim warzywa i owoce – zarówno świeże, jak i mrożone. Ponadto transport chłodnią wykorzystywany jest do przewozu mięsa, nabiału, lodów oraz gotowych produktów mrożonych. W transporcie wykorzystywane są trzy rodzaje chłodni, w tym:

  • doppelstock z podwójnym poziomem ładowania,
  • chłodnię hakową przystosowaną do przewozu tuszy i półtuszy,
  • chłodnię z grodzią.

W przypadku tej ostatniej pojawia się możliwość załadowania na jedną naczepę produktów spożywczych o różnych wymaganiach pod względem temperatury.

Czym izoterma różni się od chłodni?

Drugim sposobem przewozu produktów spożywczych w niskiej temperaturze jest izoterma, czyli termoizolowana naczepa skrzyniowa bez urządzenia chłodniczego. Podobnie jak chłodnia znajduje zastosowanie w przewozie produktów schłodzonych oraz zamrożonych. Zasada działania izotermy jest analogiczna do zasady działania termosu. Może ona utrzymać wymaganą temperaturę wewnątrz przez dłuższy czas  przy stracie ciepła 2-3 stopni Celsjusza na dobę. Z tego też powodu naczepa tego rodzaju stosowana jest przede wszystkim na krótkich i średnich dystansach nie tylko wrażliwych na temperaturę produktów spożywczych, ale też elektroniki, środków chemicznych i farmaceutycznych.

Wybór odpowiedniego środka transportu chłodniczego zależeć będzie zatem przede wszystkim od długości trasy i rodzaju przewożonego towaru. Firmy transportowe takie jak IKAR Transport i Przeprowadzki, posiadają w swojej flocie zarówno izotermy, jak i chłodnie. Współpracując z nimi, bez trudu dobierzemy pojazd, który przewiezie ładunek szybko oraz bezpiecznie. Warto dodać również, że zaangażowanie zewnętrznej firmy do transportu towarów jest korzystne też ze względu na koszty – eliminuje bowiem konieczność utrzymania własnych samochodów w firmie.