Wagi pokładowe firmy VEI to nowoczesne systemy pomiarowe montowane w różnego rodzaju pojazdach. Pozwalają na precyzyjne określenie ciężaru ładunku przewożonego  pojazdach lub maszynach przeładunkowych. Ich zastosowanie bardzo ułatwia pracę operatora, skraca czas załadunku, zmniejsza koszty zużycia taboru oraz ryzyko kar za przeładowanie pojazdu. Wybór systemu wagowego zależy w dużej mierze od rodzaju pojazdu lub ładowarki, rodzaju ważonego materiału i planowanego sposobu wykorzystania systemu w procesie technologicznym.

Wagi pokładowe VEI – co to właściwie jest?

Wagi pokładowe VEI są elektronicznymi urządzeniami o niewielkich rozmiarach, montowanymi na wszelkiego rodzaju pojazdach, takich jak ładowarki, koparki, betoniarki czy samochody ciężarowe. Najpopularniejszymi wagami pokładowymi są te montowane do ładowarek kołowych. Dzięki tym urządzeniom można zaoszczędzić sporo czasu poprzez przyspieszenie załadunku, jak też zapobiec przeładowaniu pojazdów przeznaczonych do transportu towarów. Terminale wag pokładowych są instalowane w kabinie pojazdu, ich obsługa jest nieskomplikowana a wyświetlacz pozwala na czytelną interpretację wyników. W odróżnieniu od wag statycznych wagi dynamiczne umożliwiają ważenie w ruchu. Są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, odporne na zabrudzenia oraz wilgoć.

Dystrybutorem wag pokładowych VEI jest firma ATTR z Zabrza. Zajmuje się sprzedażą wag do różnego rodzaju pojazdów, takich jak ładowarki, koparki, wózki widłowe, chwytaki przeładunkowe czy samochody przednio i tylno-załadowcze.

Zastosowanie wag pokładowych

Wagi pokładowe mają szerokie zastosowanie i wiele przydatnych funkcji. Do ich podstawowych zadań należy ważenie poszczególnych partii materiału oraz ich sumowanie w procesie załadunku przez różnego rodzaju pojazdy i urządzenia, m.in. ładowarki, wózki widłowe czy przenośniki taśmowe. Wagi pokładowe umożliwiają zarządzanie zamówieniami klientów oraz kontrolowanie wydajności produkcji. Nowoczesne, bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie modele wag VEI pozwalają na lepszą i bardziej sprawną pracę. Ich posiadanie daje również możliwość pozyskiwania, gromadzenia i analizy dużej ilości danych pomiarowych dot. ważonych materiałów, dziennej produkcji czy ładunków przewożonych przez konkretne pojazdy.

Wagi pokładowe są oparte na pomiarze wielkości obciążenia na podstawie sygnałów pośrednich pochodzących z czujników ciśnienia hydraulicznego lub pneumatycznego. Z tego powodu pozwalają na pomiar rzeczywistych obciążeń praktycznie bez ograniczeń tonażu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, niezawodności i wysokiej precyzji pomiarowej.

Firma ATTR, poza sprzedażą wag pokładowych firmy VEI, zajmuje się również ich serwisem. Obejmuje on diagnostykę i naprawę uszkodzeń, kalibrację wag, ich legalizację pierwotną i ponowną wraz z dostawą wzorców masy oraz aktualizację oprogramowania urządzeń sprowadzonych z zagranicy. Równolegle z montażem firma prowadzi szkolenia operatorów w zakresie obsługi swoich urządzeń oraz oferuje doradztwo techniczne w zakresie doboru systemów ważenia pokładowego. Firma ATTR zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.