Każdy samochód, podobnie jak inne sprzęty, pod wpływem eksploatacji i upływu lat ulega awariom i zniszczeniom. Nie zawsze jednak opłaca się je naprawiać – dzieje się tak zwłaszcza w przypadku aut wiekowych lub powypadkowych. Poznaj procedury obowiązujące, gdy chcesz poddać auto kasacji. Sprawdź także, dlaczego należy robić to jedynie w legalnych stacjach demontażu.

Procedury obowiązujące przy kasacji auta

Jeśli samochód nie nadaje się już do naprawy lub ta jest nieopłacalna, najlepszym rozwiązaniem jest zezłomowanie takiego pojazdu. Standardowa procedura kasacji auta składa się z kilku prostych formalności. Dzięki wykonaniu tego w posiadającej zezwolenie  Marszałka Województw stacji demontażu, takiej jak Autozłom Hanmet możesz w legalny sposób zakończyć eksploatację pojazdu, bez ryzyka kar administracyjnych. Musisz jedynie przygotować niezbędne dokumenty i skontaktować się z firmą świadczącą usługi złomowania aut. Przed rozpoczęciem tego procesu przygotuj koniecznie:

  • tablicę i dowód rejestracyjny pojazdu;
  • kartę pojazdu - w przypadku jej zgubienia musisz udać się do Wydziału Komunikacji po duplikat;
  • dowód osobisty.

W przypadku, gdy pojazd posiada więcej niż jednego właściciela, konieczne jest także pisemne upoważnienie przez pozostałych właścicieli. Auto, które ma ulec kasacji, musi mieć także czytelny numer VIN.

Złomując samochód legalnym punkcie, otrzymasz 3 egzemplarze świadectwa złomowania, które pozwoli Ci wyrejestrować samochód – powinieneś zrobić to w ciągu 30 dni od jego demontażu. Ostatnią czynnością, którą wykonujesz jako właściciel pojazdu, jest powiadomienie ubezpieczyciela fakcie demontażu i zamknięcie polisy ubezpieczeniowej.

Kiedy można wyrejestrować pojazd?

Sytuacje, w których możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu, określa art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Istnieje kilka podstawowych możliwości:

  • w przypadku kradzieży auta;
  • w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty możliwości korzystania z pojazdu;
  • a także w sytuacji, gdy auto zostało poddane legalnemu złomowaniu.

Również w tej ostatniej sytuacji konieczne jest przedstawienie niezbędnej dokumentacji. Możliwe jest natomiast wyrejestrowanie auta także w przypadku, gdy demontaż odbył się za granicą – jeśli oczywiście posiadasz udowadniające to dokumenty. Musisz pamiętać, że bez urzędowego wyrejestrowania auta, nadal zobowiązany jesteś do opłacania składek z tytułu OC. Z tego względu nielegalny jest samodzielny demontaż samochodu.

Proces wykreślenia prawa właścicielskiego zezłomowanego samochodu jest prosty. Wystarczy dostarczyć auto do stacji demontażu, a jej pracownicy zajmą się unieważnieniem dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Po zakończonej kasacji pojazdu otrzymasz zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta, z którym musisz udać się do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie pojazdu.

Zazwyczaj cały ten proces jest darmowy. Co więcej, to Ty jako były właściciel otrzymasz zapłatę za zezłomowane auto – zwykle jest to od 400 do 600 złotych. Zdarza się jednak, że w przypadku gdy samochód jest zbyt lekki, może zaistnieć konieczność dopłaty za każdy brakujący kilogram.

Jakie są zalety legalnej kasacji samochodu?

W ten sposób nie tylko pozbędziesz się w legalny sposób nieprzydatnego auta, ale też możesz sporo zaoszczędzić. Każdy pojazd, niezależnie, czy porusza się po drogach, czy jedynie stoi w garażu musi mieć bowiem wykupione OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – zrezygnować z płacenia tej składki możesz jedynie, decydując się na złomowanie pojazdu. W ten sposób zapobiegniesz też możliwym  karom finansowym, które groziłyby Ci w  przypadku samodzielnego demontażu pojazdu.

Kasacja samochodu przynosi jego właścicielowi również korzyści finansowe – zazwyczaj nie są to dużo kwoty, jednak wycena zależy od pracowników stacji demontażowej. Co ważne, jest to działanie proekologiczne, ponieważ część surowców z demontażu zostanie wykorzystana ponownie. Legalna kasacja pozwala również uniknąć przedostawaniu się do gleby groźnych substancji z uszkodzonych podzespołów, co możliwe jest w przypadku nieumiejętnie wykonanego demontażu.

Tylko legalny demontaż pojazdu w punkcie złomu, który posiada odpowiednie zezwolenia, pozwoli Ci więc na bezproblemowe wyrejestrowanie auta i uchroni się przed dotkliwymi karami finansowymi.

Czym grozi samodzielny demontaż auta osobowego?

Samodzielny demontaż auta to proceder niebezpieczny i nielegalny. Niezależnie od tego, czy mowa tu o samochodzie powypadkowym, czy wyeksploatowanym. Jedynym sposobem na legalne pozbycie się niepotrzebnego pojazdu jest zezłomowanie go w stacji demontażowej.

Za własnoręczne rozbieranie grozi Ci kara grzywny do 300 tysięcy złotych ze strony Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Również próba sprzedaży uzyskanych w ten sposób części eksploatacyjnych może spowodować pociągnięcie Cię do odpowiedzialności karnej.

Jest to również proces wyjątkowo niebezpieczny dla środowiska. Jeśli więc chcesz pozbyć się niesprawnego samochodu, skontaktuj się z legalną stacją demontażową.