Wtryskiwacze to jedne z niezbędnych do działania samochodu zasilanego olejem napędowym elementów. Ich zadaniem jest precyzyjne doprowadzanie do silnika odpowiedniej dawki paliwa. Ich awaria może być bardzo nieprzyjemna w skutkach, dlatego warto poznać pierwsze objawy nieprawidłowego działania. Dowiedz się więcej o działaniu wtryskiwaczy samochodowych.

Jak działają wtryskiwacze?

Wtryskiwacze są częściami samochodowymi sterowanymi elektromagnetycznie. Posiadają wbudowany sterownik, który oblicza oraz generuje impulsy elektryczne otwierające i zamykające wtryskiwacze, które dostarczają paliwo do silnika. Na podstawie danych dostarczonych do sterownika z czujników oraz stanu roboczego silnika urządzenie to wie dokładnie, jaką ilość paliwa należy podać.

Łatwo więc sobie wyobrazić, co dzieje się w przypadku awarii tego elementu. Zbyt małe lub zbyt duże ilości wtryskiwanego paliwa, lub do gorsza rozlewanie do w miejsca inne, niż wlew, to prosta droga do uszkodzenia silnika pojazdu, a co za tym idzie kosztownych napraw. Z tego względu warto dbać o dobry stan wtryskiwaczy i regularnie go kontrolować.

Jak rozpoznać awarie wtryskiwaczy?

Gdy zepsują się wtryskiwacze, nie zapali się żadna kontrolka, jednak pojawią się pewne niepokojące objawy, które powinny skłonić Cię do wizyty u dobrego mechanika. Jeśli pojawiły się problemy z uruchomieniem silnika lub zauważyłeś nagle zwiększone zużycie paliwa, może być to sygnał ostrzegawczy. Innymi popularnymi objawami nieprawidłowego działania wtryskiwaczy są: utrata mocy pojazdu, niestabilna prędkość obrotowa podczas na biegu jałowym.

Warto zwracać także uwagę na ilość i kolor wydostających się z rury wydechowej samochodu spalin – pogorszenie ich jakości również może być sygnałem, by odwiedzić specjalistów. Najlepiej wybrać warsztat samochodowy, który specjalizuje się w naprawie pojazdów typu diesel, na przykład DIESEL EXPERT, gdzie fachowcy sprawdza stan wtryskiwaczy, wyczyszczą je i naprawią ewentualne usterki, a także doradzą Ci, na co warto zwrócić uwagę w przyszłości.

Dlaczego awarii wtryskiwaczy nie powinno się lekceważyć?

Choć wtryskiwacze są bardzo małym elementem, warto wiedzieć, że mają ogromny wpływ na sprawne funkcjonowanie całego pojazdu. Wszelkie usterki dotyczące tych części auta powinno się natychmiast usuwać, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

  • redukcję trwałości eksploatacyjnej silnika,
  • uszkodzenia silnika,
  • uszkodzenia katalizatora,
  • uszkodzenia filtra cząstek stałych.

Najpopularniejsze przyczyny awarii wtryskiwacza

Awaria wtryskiwaczy ma swoje poważne skutki, jednak nigdy nie dzieje się bez przyczyny. Może być ich kilka, jednak do najpopularniejszych, z którymi często spotykają się fachowcy należą: zatkanie filtra sitkowego wtryskiwacza na skutek używania zanieczyszczonego paliwa, przerwanie kabla łączącego wtryskiwacze ze sterownikiem oraz zwarcia cewki. Odwiedzając wyspecjalizowany w tym temacie warsztat, masz pewność, że mechanicy usuną nie tylko usterkę, ale również znajdą i zlikwidują jej przyczynę.