Posiadając samochód osobowy musimy liczyć się z pewnymi obowiązkami związanymi z jego stanem technicznym i naszym bezpieczeństwem. Kluczowe są tu przede wszystkim opony, które z powodu zmiennych warunków atmosferycznych lub uszkodzeń należy co pewien czas wymieniać. Umożliwia nam to między innymi zakład wulkanizacyjny Jar-Gum. W naszym artykule postaramy się przyjrzeć charakterystyce opon samochodowych i procesom ich wymiany.

Rodzaje i budowa opon samochodowych

Opona samochodowa to konstrukcja oparta na kilku bardzo ważnych elementach. Należą do nich przede wszystkim warstwy usztywniające, osnowa, opasanie i drutówka. Jak wiadomo opony w zależności od rodzaju mogą posiadać także różnego typu bieżnik (np. symetryczny, kierunkowy i asymetryczny). Jeżeli chodzi o poszczególne typy opon, to tutaj na myśl przychodzą nam przede wszystkim letnie, zimowe i całoroczne. Pierwsze z nich charakteryzują się twardą mieszanką gumy, która odporna jest na działanie wysokich temperatur.

Opony zimowe są z kolei wykonane w taki sposób, aby w jak największym stopniu uniemożliwić wpadnięcie w poślizg w trakcie mrozów. W przypadku opon całorocznych należy wspomnieć, iż jest to rozwiązanie mające w sobie funkcje dwóch poprzednich, jednak szybciej się psują.

Jak w praktyce wygląda wymiana opon i gdzie warto je kupić?

Wymiana opon w samochodzie to proces wieloetapowy. Na samym początku należy oczywiście zdemontować stare opony, a można to zrobić przy zastosowaniu różnych narzędzi. Następnym krokiem jest bardzo dokładne umieszczenie nowego ogumienia na kole oraz jego wyważenie. Wówczas pozostaje nam już tylko odpowiednio mocne dokręcenie kół. Usługi tego typu oferuje nam zakład wulkanizacyjny Jar-Gum z Żagania.

Właścicielem tej firmy jest Jarosław Wrzeszcz, a jego pracownicy poza wymianą opon zajmują się również ich naprawą. W miejscu tym mamy również możliwość zakupu nowych i używanych opon samochodowych wyprodukowanych przez renomowane marki, takie jak na przykład Michelin, Bridgestone czy Goodyear.