Charakterystyczne piszczenie, szumy, wrażenie „bicia”, wibracje, nierównomierne hamowanie, a także wydłużona jego droga to sygnały, których kierowca nigdy nie może lekceważyć. W większości przypadków objawy te wskazują na zużyte klocki hamulcowe, które na szczęście tanio i szybko można wymienić w takim warsztacie jak AUTO-CZĘŚCI, NAPRAWA AUT Wiesława Rążewskiego z Połajewka. Jak często należy zatem wymieniać te podzespoły i na czym polega taki serwis?

Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często należy wymieniać klocki hamulcowe. Każdy kierowca powinien zatem regularnie kontrolować ich stan, mając na uwagę zalecenia producentów. Niektórzy wskazują na krótszą, a niektórzy na znacznie wydłużoną żywotność tych części. Co na ten temat sądzą zaś mechanicy z warsztatu AUTO-CZĘŚCI, NAPRAWA AUT Wiesława Rążewskiego? Jeden z nich mówi, że:

Klocki hamulcowe zużywają się w różnym czasie, a zależy to od wielu czynników: jakości podzespołu, jego marki, stylu jazdy kierowcy, rodzaju pokonywanych tras, modelu i typu pojazdu, a nawet od warunków drogowych. Dobrej klasy części wytrzymują zwykle 80 tys. przejechanych kilometrów przy założeniu, iż auto było użytkowane w mieście i poza nim. Zauważyć można też to, że częściej należy wymieniać klocki przednie.

Na czym polega wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków hamulcowych nie należy do zadań trudnych, ale wymaga wykorzystania nowoczesnych narzędzi. Ważne jest też bezpieczeństwo pracy oraz jej precyzja. Tym samym mechanicy z warsztatu Wiesława Rążewskiego odradzają wykonywanie takiego serwisu w niesprawdzonych zakładach mechaniki pojazdów lub na własną rękę w swoim garażu. Jeśli chodzi o czynności, które składają się na wymianę klocków hamulcowych, zalicza się do nich:

  • demontaż kół,

  • demontaż klocków,

  • montaż nowych klocków,

  • odpowietrzenie układu hamulcowego,

  • ponowny montaż kół,

  • kontrola płynu hamulcowego w układzie.

Doświadczeni mechanicy z Połajewka zawsze oferują również oględziny układu zawieszenia auta oraz zweryfikowanie poprawności wyważenia kół i ich geometrii. W przypadku większych uszkodzeń zalecają również wymianę tarcz hamulcowych czy innych elementów całego systemu hamowania auta.

5 wskazówek dotyczących klocków hamulcowych

Specjaliści z warsztatu AUTO-CZĘŚCI, NAPRAWA AUT nie tylko szybko i tanio wymieniają klocki hamulcowe, ale także udzielają wskazówek ich poprawnej eksploatacji. Warto kierować się kilkoma z nich – pamiętać warto o tym, by:

  1. Przy wymianie klocków hamulcowych lepiej stawiać na wysokiej klasy podzespoły sprawdzonych marek. Jakość podzespołów wpływa między innymi na długość drogi hamowania.

  2. Wybierać droższe i markowe klocki hamulcowe, ponieważ dzięki temu wydłuża się żywotność tarcz, które z kolei są bardzo drogie w wymianie.

  3. Prosić mechaników o dobór klocków hamulcowych ze specjalnym czujnikiem zużycia. W nowszych autach jest to obecnie standard.

  4. Sprawdzać stan techniczny klocków przynajmniej dwa razy w roku przy sezonowej wymianie opon. Ostatecznie można zdecydować się na badanie sprawności tego podzespołu w Stacji Kontroli Pojazdów raz na 12 miesięcy.

  5. Nie hamować gwałtownie po wymianie klocków, ponieważ hamulce stają się bardzo czułe. Warto pytać też mechaników o metody tzw. docierania klocków.