Wyważanie kół to jedna z usług zakładów wulkanizacyjnych, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Niestety wielu z nich o niej zapomina, narażając swój pojazd na uszkodzenia oraz obniżając bezpieczeństwo jazdy i jej komfort. Na szczęście w Polsce działają takie warsztaty jak TYCZYŃSKI SERVICE, gdzie wyważanie kół wykonywane jest każdorazowo przy wymianie opon. Co jeszcze warto wiedzieć o takim serwisie?

Na czym polega wyważanie kół?

Jak tłumaczą wulkanizatorzy warsztatu TYCZYŃSKI SERVICE, wyważanie kół polega na równomiernym rozkładzie masy felgi oraz opony w taki sposób, by całkowita masa koła na oś samochodu po zamontowaniu została rozłożona wokół środka obrotu. Jest to ważne dla komfortu, bezpieczeństwa i osiągów jazdy. Na czym polega zaś taka usługa wulkanizacyjna?

Wyważanie kół może odbyć się metodą tradycyjną lub dynamiczną, czyli komputerową. W obu przypadkach istotne jest zdemontowanie koła i zamontowanie na obręczy felgi specjalnych ciężarków. W przypadku wyważania dynamicznego ich ilość i miejsce montażu jest dokładnie wskazane przez komputer, a to oznacza, że cały serwis jest niebywale precyzyjny i wydajny.

                                          – zdradza jeden z mechaników warsztatu TYCZYŃSKI SERVICE z Pabianic.

Jakie są przyczyny i skutki jazdy z niewyważonymi kołami?

Niewyważone lub błędnie wyważone koła zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Kierowca gorzej pokonuje zakręty, a droga hamowania często jest znacznie wydłużona. Ponadto złe wyważenie przyczynia się do uszkodzeń zawieszenia, szybszego wyeksploatowania tarcz hamulcowych i amortyzatorów, a także ma wpływ na błyskawicznie ścieranie bieżników opon. Wulkanizatorzy TYCZYŃSKI SERVICE wymieniają zaś kilka przyczyn niewyważonych kół. Oto one:

 • nieprawidłowe założenie opony i felg względem siebie,

 • niedokładnie osadzenie koła i nieprecyzyjne umocowanie go na piaście,

 • jazda po krawężnikach, słabej jakości nawierzchniach,

 • jazda na słabej jakości oponach.

Kiedy należy wykonywać wyważanie kół?

Wyważanie kół powinny być wykonywane przede wszystkim przy sezonowej wymianie opon z zimowym na letnie i z letnich na zimowe. Wulkanizatorzy warsztatu TYCZYŃSKI SERVICE rekomendują, by stawiać się z autem na taki serwis również po najechaniu na większą dziurę czy po różnych zdarzeniach drogowych np. po wpadnięciu w poślizg, po zablokowaniu kół, po gwałtownym hamowaniu, a także po stłuczce. Wymienione sytuacje mogą bowiem doprowadzić do nieprawidłowego wyważenia, które znacznie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ponadto z kompleksowych usług wulkanizacyjnych powinno się korzystać w przypadku zaobserwowania kilku objawów niewyważonych kół. Wulkanizatorzy warsztatu TYCZYŃSKI SERVICE zaliczają do nich:

 • drgania całego nadwozia,

 • uczucie zarzucania tyłu pojazdu przy pokonywaniu ostrych zakrętów,

 • szum podczas jazdy,

 • wyczuwalne wibracje na kierownicy znikające przy większych prędkościach,

 • większe spalanie,

 • wydłużoną drogę hamowania,

 • boczne zużycie bieżnika opon.