Wyważanie kół – jedna z usług zakładów wulkanizacyjnych

Materiał partnera
2019-09-03

Niewyważone lub nieprawidłowo wyważone koła w znacznym stopniu wpływają na obniżeniu komfortu prowadzenia pojazdu. Poza tym mogą być bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć nieszczęścia na drodze spowodowanymi przez źle wyważone koła, zaleca się wykonywanie częstych przeglądów pojazdów w serwisach wulkanizacyjnych. Na czym polega proces wyważania kół oraz kiedy należy wyważyć koła?

Czym jest wyważanie kół?

Wyważanie kół znacznie poprawia komfort jazdy samochodem, a także podnosi poziom bezpieczeństwa. Proces wyważania kół polega na równomiernym rozłożeniu masy wokół osi obrotu koła. Koło jest prawidłowo wyważone wówczas, gdy założona na feldze opona wykazuje równomierne rozłożenie masy równo wokół całej własnej osi.

Firmy zajmujące się wyważaniem kół jak np. Zakład Usług Wulkanizacyjnych s.c. Janusz Brzukała Zbigniew Moskała do tej pracy wykorzystują wyważarki. Urządzenia te określają, czy i w jakich miejscach należy zamocować ciężarki równoważące. Rodzaj ciężarków zamocowanych na kole zależy od materiału, z którego wykonana jest felga. W przypadku stalowych felg wykorzystuje się ciężarki stalowe o dokładnie wyliczonej masie, które nabijane są na wewnętrzne i zewnętrzne ranty felgi. Z kolei do wyważania alufelg wykorzystuje się odważniki aluminiowe. Takie ciężarki naklejane są od wewnętrznej strony felgi.

Kiedy należy wyważyć koła?

Dla wielu kierowców wyważanie kół jest czymś niepotrzebnym i często bagatelizowanym. Na szczęście coraz większa liczba kierowców jest uświadamiana przez pracowników zakładów wulkanizacyjnych, że wyważanie kół ma duże znaczenie i powinno być wykonywane za każdym razem, gdy z felgi zdejmowana jest opona. Wyważanie kół najczęściej wykonywane jest przez kierowców dwa razy w roku. Ma to miejsce podczas zmiany opon z letnich na zimowe i zimowych na letnie. Wizytę u wulkanizatora powinniśmy także składać po każdorazowym przejechaniu 5 tysięcy kilometrów.

Przyczyną nieprawidłowego wyważania kół mogą być np. nierównomierne zużycie bieżnika, uszkodzenia mechaniczne, a nawet niefachowa zmiana opon. Profesjonalne zakłady wulkanizacyjne podczas wykonywania swoich usług wykorzystują dokładne obliczenia i nowoczesne programy komputerowe.

Skutki jazdy z niewyważonymi kołami

Jazda pojazdem, który ma niewyważone koła może wiązać się z rozmaitymi problemami. Przede wszystkim pojazd z niewyważonymi kołami może stanowić niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Skutkiem niewyważonych kół jest znaczne zmniejszenie przyczepności opon do powierzchni. Niewyważone koła mogą także negatywnie wpływać na komfort jazdy. Kierowca najczęściej odczuwa to w postaci drgań wyczuwalnych na kierownicy lub zarzucania tyłu pojazdu w trakcie jazdy po ostrych zakrętach.

Nieprawidłowo wyważone koła są przyczyną szybszego zużywania się bieżnika na oponach. Poza tym przyczyniają się do szybszego zużywania amortyzatorów, drążków kierowniczych, łożysk i innych elementów wchodzących w skład układu kierowniczego i hamulcowego.

Opracowanie artykułu:

Zakład Usług Wulkanizacyjnych s.c. Brzukała J. Moskała Z.

ul. Jerzmanowskiego 14, 30-836 Kraków Bieżanów-Prokocim, małopolskie
e-mail
www