Sprawny wywóz gruzu jest nieodłącznym większy remontów. Nielegalne składowanie gruzu w miejscach do tego nieprzeznaczonych może się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Zdecydowanie lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się utylizacją zbędnych materiałów. Jak wybrać odpowiedniego usługodawcę? Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę?

Niepotrzebny gruz – jak się pozbyć?

Praktycznie każde większe prace budowlane wiążą się z koniecznością usunięcia zbędnego gruzu lub inny odpadów budowlanych. Duża góra gruzu w formie pokruszonych cegieł, pustaków czy betonu to spory problem dla właściciela posesji. Gruz nie jest traktowany jako odpad komunalny, a co za tym idzie, nie może zostać wyrzucony do osiedlowego czy przydomowego kontenera. W takich okolicznościach pomoc świadczą specjalistyczne firmy, które w swoje ofercie posiadają wywóz gruzu. Na wstępie trzeba jednak określić, jakie materiały uważane są za gruz. Należą do nich m.in. resztki po wyrobach o charakterze ceramiki budowlanej, zniszczone pustaki, skute kafelki, dachówki, miałki tynk. Oprócz tego przepisy prawa budowlanego wyróżniają trzy grupy gruzu poremontowego:

  • grupa pierwsza – części betonu i cegieł;
  • grupa druga – zmieszane odpady z grupy pierwszej oraz kawałki szkła, złom, drewno, butelki PET, folie i opakowania plastikowe;
  • grupa trzecia – poszczególne odpady z grupy drugiej wzbogacone o styropian, wiadra do malowania, worki i inne odpady o charakterze poremontowym.

Sposoby na pozbycie się gruzu

Zalegający gruz na posesji z jednej strony obniża estetykę posiadłości, a z drugiej zajmuje miejsce. Możemy wyróżnić następujące sposoby na utylizację gruzu:

  • kontener na gruz – wiele firm wynajmuje kontenery, w których w trakcie remontu składowany jest gruz, a po jego zakończeniu jest on zabierany przez pracowników takiego przedsiębiorstwa. Specjaliści z firmy Jarocki Zbigniew Transport Ciężarowy, Hds, Prace Ziemne, Koparka, Kontenery zalecają, aby już na etapie planowania budowy zaznajomić się z ofertą firm wywożących gruz i określić pojemność kontenera, który będzie potrzebny do składowania odpadów budowlanych;
  • samodzielny wywóz gruzu – w każdej gminie znajduje się miejsce składowania odpadów wielkogabarytowych i takich, których nie możemy wyrzucić do osiedlowego kontenera. Informacje o punktach bez trudu odszukamy na stronie internetowej Urzędu Gminy;
  • przekazanie gruzu firmom lub osobom prywatnym – na lokalnych portalach internetowych dość często można znaleźć ogłoszenia o tym, że ktoś przyjmie gruz. Przeważnie jest on wykorzystywany do wyrównania terenu. Kwestią otwartą pozostaje tylko transport i jego koszty.