Silnik wraz z podzespołami, które towarzyszą w jego działaniu, tworzy serce całego samochodu. Jego sprawność i odpowiednie funkcjonowanie jest zatem podstawą do tego, by móc korzystać z auta długo i bezproblemowo. Jednym z popularnych elementów, o które warto zadbać, jest turbosprężarka. Z czego się składa i co się w niej psuje? I jak wygląda regeneracja tej części? O tym wszystkim opowiemy w dalszej części artykułu wraz z ekspertami z firmy Auto-Części Bogdana Robaka.

Co to jest turbosprężarka?

Na początek warto wiedzieć coś o budowie tego podzespołu. Turbosprężarka to w dużym uproszczeniu maszyna wirnikowa, zbudowana z turbiny i sprężarki, które osadzone są na wspólnym wale, a bardziej szczegółowo składają się z kilku elementów:

  • wirnika turbiny,         
  • wirnika sprężarki,         
  • łożyska ślizgowego,         
  • kadłuba turbiny,         
  • kadłuba sprężarki,         
  • kadłuba środkowego,         
  • łożyska oporowego,         
  • kanałów olejowych,         
  • pierścieni uszczelniających,         
  • wałka turbosprężarki.

Do napędu turbiny potrzebna jest oczywiście energia spalin. Wynikiem działania tego podzespołu jest zwiększenie mocy silnika, a także ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

Częste awarie turbosprężarek

Jak tłumaczy nam fachowiec z firmy Auto-Części Tarnowo:

Użycie turbosprężarek staje się coraz bardziej powszechne w przypadku nowych aut. Wiele osób ponadto decyduje się na tuning możliwości swojego samochodu, który fabrycznie nie był wyposażony w takie części. Na rynku wtórnym pojawia się sporo możliwości, by zakupić ten podzespół w dobrym stanie lub takie, które nadają się do regeneracji.

Turbosprężarka to stosunkowo trwały element auta, jednak jednocześnie bardzo mocno eksploatowany, dlatego po dłuższym czasie użytkowania może ulegać uszkodzeniom. Zwykle jednak dzieje się tak w wyniku standardowego zużywania się tej części lub nieprawidłowego używania, a także, jeśli kierowca nie dba o auto. Do najczęstszych z występujących usterek można zaliczyć między innymi zanieczyszczenie całego systemu kurzem lub częściami ciał stałych, które mogą dostać się do środka z zasysanym powietrzem lub ze zbiornika paliwa. Taka sytuacja prowadzi do uszkodzenia elementów podzespołu na przykład łopatek wirnika. Zbyt niski poziom oleju lub jego zanieczyszczenie skutkują brakiem odpowiedniego smarowania, a ono może prowadzić do uszkodzenia osi i łożysk. Na nieprawidłowe działanie całego układu może wpływać także brak sterowania, czy też wycieki oleju, a nawet osad węglowy, który powstaje, gdy spaliny mają zbyt wysoką temperaturę.

Jeśli dojdzie już do uszkodzenia tego elementu, z pomocą przychodzi regeneracja części samochodowych. W wielu przypadkach ten proces może zaoszczędzić sporą część gotówki, dzięki przywróceniu sprawności starej części. Cały zabieg jest dość skomplikowany i najlepiej powierzać swoje auto jedynie ekspertom w tej dziedzinie.

Regeneracja turbosprężarki polega na oględzinach, rozłożeniu jej na części pierwsze, następnie dokładnym umyciu i doprowadzeniu ich z pomocą odpowiednich preparatów i smarów do porządku. Części eksploatacyjne, które ulegają zużyciu, zostają wymienione na nowe, a następnie całość zostaje złożona i poddana procesowi wyważenia rdzenia.