Blog Panoramy Firm

Zabudowy skrzyniowe do samochodów ciężarowych

Materiał partnera
2019-09-27
Źródło: gettyimages

Czym powinien charakteryzować się profesjonalny dostawczy samochód? Z jakich elementów musi się składać, aby transport odbył się łatwo i bezpiecznie? Przede wszystkim taki środek transportu należy wyposażyć w skrzynię załadunkową, do której dostęp nie jest w żaden sposób utrudniony. Doświadczony przewoźnik doskonale wie jak trudny potrafi być proces załadunku bądź rozładunku towaru i jak bardzo pomocne w tej sytuacji stają się nadwozia skrzyniowe.

Czym jest zabudowa skrzyniowa?

Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich samochodów dostawczych i ciężarowych jest nadwozie skrzyniowe, które składa się z kabiny kierowcy oraz oddzielonej przestrzeni przeznaczonej do załadunku, która jest nazywana skrzynią ładunkową. Bardzo ważne jest, aby elementy skrzyni takie, jak tylne klapy oraz burty aluminiowe były otwierane. Znacznie ułatwia to załadunek oraz rozładunek samochodu.

Auta posiadające zabudowę skrzyniową służą głownie jako środek transportujący zarówno ładunki sypkie, jak i te umieszczone w opakowaniach kartonowych bądź na paletach. Nadwozia skrzyniowe cechuje przede wszystkim łatwy dostęp do wnętrza naczepy, dzięki czemu zazwyczaj idealnie sprawdzają się w sytuacji kiedy transportu wymagają towary cechujące się nietypowymi gabarytami. Należy jednak pamiętać, aby przewożąc wrażliwe na czynniki atmosferyczne towary zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku np. plandeką. Pozwoli ona uchronić przewożony towar od deszczu, słońca lub wiatru.

Możemy wyróżnić skrzynię ładunkową stałą oraz podnoszoną. Ruchoma skrzynia, oferowana np. przez firmę Alu-Sv jest stosowana w pojazdach typu wywrotka, przystosowanych do wyładunku w sposób mechaniczny sypkich materiałów takich, jak żwir. Najczęściej stosuje się je w branży budowlanej. Zabudowa skrzyniowa może występować również w zabudowanej wersji przykryta plandeką. Przypomina ona zwyczajne nadwozia plandekowe jednak różnica między nimi polega na tym, że w zabudowie tej możliwy jest demontaż plandeki oraz elementów podtrzymujących.

Cechy zabudowy skrzyniowej

Główną cechą zabudowy skrzyniowej jest znaczne ułatwienie procesu załadunku oraz rozładunku przewożonych towarów dzięki zastosowaniu w nich otwieranych klap i burt. Ponadto nadwozia skrzyniowe świetnie sprawdzają się podczas przewożenia ładunków o niestandardowym gabarycie.

Skrzynie ładunkowe są bardzo trwałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Cechuje je również dostępność w wielu różnych wariantach i łatwość w dopasowaniu ich do transportowanego ładunku. Ponadto są one bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ nadwozie można doposażyć w różnego rodzaju słupki aluminiowe, drabinki, a nawet specjalne wciągniki, które w znacznym stopniu ułatwią pracę.

W takich skrzyniach bardzo ważna jest również podłoga, którą tworzą specjalne sklejki podłogowe o grubości uzależnionej od ciężaru przewożonego towaru. Są one również wodoodporne i antypoślizgowe, dzięki czemu załadunek i rozładunek towarów jest bezpieczny.

Rozwiązanie jakim są zabudowy skrzyniowe przede wszystkim zwiększa komfort transportu towarów. Ponadto w znacznym stopniu ułatwia oraz przyspiesza załadunek oraz rozładunek wszelkiego rodzaju ładunków, dlatego warto skorzystać z dostępnych na rynku zabudów skrzyniowych występujących w wielu wariantach i rozmiarach.