Skupimy się w naszym tekście dokładnie na awizowanym w tytule niniejszego artykułu temacie, pozostawiając innym dyskusje nad tym, co opłaca się bardziej: kupić samochód używany czy też nowy. Naszym skromnym zdaniem każda transakcja może być korzystna pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona z głową; przy nabywaniu auta używanego powinniśmy jednak wiedzieć nieco więcej niż tylko to, jak pojazd uruchomić i jak nim kierować.

Przede wszystkim: chłodna głowa

Wydając na kupno używanego auta czasem niemałe, przeważnie ciężko zarobione pieniądze, powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przed dokonaniem zakupu, skontrolujmy dokładnie przedmiot naszej transakcji tak pod względem technicznym jak i formalno-prawnym. Chcemy nabyć samochód, który sobie wcześniej upatrzyliśmy, czy też nawet wymarzyliśmy, co oczywiście wywołuje w nas określone emocje. Rzecz w tym, by właśnie nad tymi emocjami zapanować i nie starać się kupować „na siłę” wbrew rozumowi. Dalecy jesteśmy od twierdzenia, że każdy, kto chce sprzedać używany pojazd, będzie próbował nas oszukać, z drugiej jednak strony nie da się zaprzeczyć, że wśród handlarzy samochodów znajdą się i tacy, którzy będą stosować różnego rodzaju sztuczki, skłonią nas do dokonania zakupu. Przede wszystkim nie wierzmy niczemu na słowo, zachowujmy w czasie negocjacji cały czas zimną krew i sprawdzajmy wszystko, co tylko można skontrolować oraz nie bójmy się pytać, pytać i jeszcze raz pytać. O tym, jak należy postępować, kupując używany samochód, opowiadali nam specjaliści z firmy CABAN RECYKLING działającej w woj. łódzkim i okolicach.

Poznaj samochód, który chcesz kupić i zdefiniuj kryteria transakcji

Nie wybieraj się na zakup używanego samochodu, bez wcześniejszego zapoznania się z charakterystyką interesującego Cię modelu. Każdy model auta cechuje się pewnym swoistym zestawem „zalet i wad”, które warto znać; musimy wiedzieć, co jest dla nas priorytetem, a co będzie miało znaczenie drugorzędne. Dla jednych ważne będzie niskie spalanie, dla innych moc silnika, dla jeszcze innych dyskwalifikujący będzie nazbyt wysoki koszt napraw i tak dalej. Rzeczą absolutnie niezbędną przy kupowaniu auta używanego jest zakreślenie sobie brzegowych kryteriów zakupu, a więc rocznika, przebiegu oraz ceny. Dobrze jeśli znamy się na mechanice samochodowej, najczęściej jednak tak nie jest, dlatego  weźmy z sobą na negocjacje jakiegoś fachowca, lecz nie angażujmy do tego osób przypadkowych, których związek z samochodami ogranicza się jedynie do umiejętności kierowania nimi. Może to być znajomy mechanik lub nawet ekspert znaleziony w internecie. Jeśli takiej możliwości nie macie, to najlepiej skierujcie swoje kroki do komisu przy jakimś autoryzowanym salonie, który gwarantuje pełną weryfikację historii kupowanego pojazdu, usunięcie ewentualnych usterek oraz daje Ci pewność, że samochód jest bezwypadkowy, bezpieczny i sprawny.

Nie zapominajcie nigdy o dokładnym sprawdzeniu numeru VIN pojazdu oraz całej jego dokumentacji.

Ci, których interesują naprawdę tanie i siłą rzeczy leciwe już pojazdy ze sporym przebiegiem na liczniku, mogą spróbować szukać czegoś dla siebie w firmach zajmujących się jednocześnie złomowaniem i recyklingiem oraz sprzedażą aut używanych.