Karoseria oraz pokrywający ją lakier stanowią reprezentacyjny element samochodu. Jest jeden z decydujących czynników określających jego wartość, a co za tym idzie, należy o niego odpowiednio zadbać. Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów jego ochrony są powłoki ceramiczne, które pozwalają zabezpieczyć lakier przed działaniem różnych czynników nawet na 5 lat.

Przed czym zabezpieczają lakier powłoki ceramiczne?

Powłoki ceramiczne lakieru samochodowego są coraz popularniejsze w Polsce. Dzięki nim lakier samochodu jest bardziej odporny na zarysowania, działanie promieni słonecznych oraz chemikaliów. Powłoka ceramiczna również ułatwia utrzymanie auta w czystości poprzez zmniejszenie przyczepności brudu do powierzchni. Choć koszt aplikacji powłoki jest wyższy niż tradycyjnego woskowania, to efekty są znacznie lepsze i trwalsze.

Wiele uznanych marek samochodowych decyduje się na fabryczne pokrywanie lakieru powłokami ceramicznymi. Pozwala to osłonić go przed czynnikami negatywnie wpływającymi na jego wytrzymałość. Dotyczy to przede wszystkim substancji chemicznych zawartych kwaśnych deszczach, soli drogowe czy związkach o pochodzeniu roślinnym. Powłoka ceramiczna zwiększa również trwałość lakieru w przypadku uszkodzeń mechanicznych, które do tej pory wiązały się z nieestetycznymi rysami oraz odpryskami.

Grubość oraz wygląd powłoki ceramicznej

Powłoka ceramiczna powinna charakteryzować się tym, że jest cienka i niewidoczna, czyli nie przekracza grubości 2-3 mikronów. Dodatnio wpływa również na wygląd samochodu, ponieważ nadaje połysku karoserii, dzięki czemu samochód zachowa na długi czas lub odzyska świeży wygląd. Jej siła zawiera się również w tym, że nie można usunąć jej z samochodu nawet pod ciśnieniem. Ta metoda ochrony lakieru pozwala na uniknięcie kosztownych napraw blacharskich. Nawet najbardziej bezinwazyjne zabiegi mogą prowadzić do uszkodzenia lakieru, co zmniejsza rynkową wartość samochodu. 

Profesjonalna kosmetyka samochodowa

Coraz więcej użytkowników decyduje się na przeprowadzanie prac kosmetycznych na swoim samochodzie na własną rękę. Nanosząc powłokę ceramiczną na lakier, należy dbać o to, aby była bardzo cienkiej grubości. O jakości ochrony decyduje także sposób aplikacji oraz temperatura, w której nakłada się osłonę. Z tego powodu warto przekazać to zadanie firmie, która specjalizuje się w usługach konserwacji oraz kosmetyki aut. Będziemy wtedy mieć pewność, że zarówno sam zabieg, jak i preparat do wykonania powłoki będą spełniać najwyższe standardy.

Wysokiej jakości powłoki oraz inne produkty kosmetyki samochodowej oferuje firma Woker z Gniezna. W jej asortymencie znajdziesz wiele produktów z zakresu chemii samochodowej, w tym do autodetailingu. W ofercie dla klientów detalicznych i hurtowych znajdziesz również środki do mycia silników i felg, proszki do prania tapicerki, środki zabezpieczające lakier, woski koloryzujące oraz zapachy i odświeżacze do samochodów.