Transport towarów wymaga przemyślenia pewnych kwestii, które mają wpływ na sprawny przebieg całego procesu ich przewozu. Firmy transportowe działają w myśl zasad uprawniających organizację swojej działalności. Osoba odpowiedzialna za nadzór usługi ma przed sobą niełatwe zadanie, wymagające między innymi uwzględnienia przepisów prawnych i rodzaju załadunku. Jakimi zasadami trzeba kierować się, by jej realizacja przebiegła bez żadnych zakłóceń?

Przyjęcie zlecenia

Pierwszy etap związany z transportem danego załadunku dotyczy przyjęcia zlecania przez firmę świadczącą usługi transportowe. Dokładnie chodzi tu o przyjęcie zlecenia spedycyjnego. Oczywiście przedsiębiorstwo realizujące usługi transportu może wystawić takie zlecenie samo, na życzenie swojego klienta. Ważne jest podjęcie rejestracji konkretnego zlecenia i nadanie mu numeru identyfikacyjnego, który będzie widniał na wszystkich dokumentach go dotyczących. Po przyjęciu lub wystawieniu zlecenia należy zająć się jego analizą, mającą na celu wyznaczenie dalszych działań z nim związanych. Koniecznie należy także sporządzić instrukcję wysyłkową przeznaczoną do rąk nadawcy załadunku.

Organizacja procesów spedycyjnych i transportowych wymaga umiejętności planowania, przewidywania oraz prognozowania i powinna być powierzona doświadczonym osobom pracującym w firmach transportowych. Właśnie dlatego tego rodzaju przedsiębiorstwa prowadzą w dość restrykcyjny sposób rekrutację na swoje stanowiska pracownicze.

Dokumenty przewozowe

Nieodłącznym etapem procesów transportowych jest sporządzanie dokumentacji przewozowej. Zasadny jest tu podział na transport krajowy i międzynarodowy oraz morski, śródlądowy, lotniczy i lądowy. Transport drogowy odbywa się na zasadach konwencji CMR podpisanej w Genewie w 1956 roku. Wyróżnia ona dwa główne rodzaje dokumentów obowiązujące w przypadku lądowego przewozu załadunku: list CMR i specyfikację załadunku. List przewozowy CMR należy sporządzić w pięciu egzemplarzach, z których każdy musi być podpisany przez nadawcę i przewoźnika. Ponadto, musi on zawierać: datę i miejsce wystawienia oraz przyjęcia towarów, nazwy i adresy nadawcy oraz odbiorcy, nazwę i parametry towaru, a także oświadczenie, że przewóz podlega konwencji CMR. W transporcie międzynarodowym możemy wyróżnić dokumenty, takie jak: deklaracja wywozowa, licencja eksportowa, faktura, karnet oraz świadectwo pochodzenia towarów. Pełna i czytelna dokumentacja przewozowa pozwala na sprawny przebieg całego procesu, należy więc sporządzać ją starannie i rzetelnie.

Na sprawną organizację procesów transportowych wpływają umiejętności planowania koordynatora zlecenia oraz jego znajomość obowiązującej dokumentacji wymaganej podczas świadczenia usługi konkretnego rodzaju transportu. Firma transportowa TransMoch z Kadłuba Turawskiego zajmuje się spedycją i transportem, służąc swoim klientom posiadanym doświadczeniem i zapewniając im bezproblemowe wykonanie powierzonego sobie zlecenia. TransMoch specjalizuje się w transporcie, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, a dzięki 20-letniemu doświadczeniu w branży zapewnia fachową obsługę. Firma dba o swoje pojazdy, regularnie przeprowadzając serwis, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Zatrudnieni wykwalifikowani kierowcy z pasją realizują powierzone im przewozy. Zapraszamy do współpracy.