Jeśli Twoje auto dawno już przestało pełnić rolę środka transportu i częściej niż w garażu znajduje się w warsztacie samochodowym, być może jest to odpowiedni moment, by zastanowić się nad złomowaniem. Pozwala to odzyskać odrobinę pieniędzy, które pochłonęły naprawy i konserwacja pojazdu oraz pozbyć się problemu, w postaci niesprawnego auta. Zobacz, jak dokładnie wygląda cała procedura.

Na czym polega złomowanie pojazdu?

Auto złomowanie to, innymi słowy, demontaż niesprawnego pojazdu. Działaniu takiemu możesz poddać dowolny samochód, którego jesteś właścicielem lub współwłaścicielem (w tym wypadku potrzebować będziesz także pisemnego upoważnienia pozostałych właścicieli pojazdu), pod warunkiem, że posiadasz niezbędne do tego celu dokumenty. Kwota, jaką otrzymasz za swój pojazd, wyliczana jest indywidualnie, w zależności od jego stanu i wartości rynkowej. Warto korzystać jedynie z legalnych stacji demontażu, takich jak Stacja Demontażu Pojazdów DERENGOWSCY, która od lat zajmuje się skupem i recyklingiem starych, zużytych pojazdów.

Długa historia firmy oraz wykwalifikowana kadra pracownicza, dysponująca ogromną wiedzą techniczną to cechy dobrego auto złomu. Korzystając z usług firm spełniających te warunki, możesz mieć pewność, że zostaniesz potraktowany uczciwie, a fachowcy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Korzystanie z legalnych punktów kasacji pojazdów daje pewność, ze pojazd zostanie poddany recyklingowi, co ma znaczący wpływ dla środowiska.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby złomować pojazd?

Aby poddać pojazd kasacji niezbędne jest pokazanie firmie podejmującej się dokonania tej usługi kilku dokumentów. Najważniejszym z nich jest dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód osobisty właściciela – stanowi to potwierdzenie, że auto jest Twoją własnością i jesteś uprawniony do decydowania o jego losie. Ponadto, jeśli została wydana Karta pojazdu (można ja pobrać w Wydziale Komunikacji), również należy ją dostarczyć. W sytuacjach, gdy dowód rejestracyjny pojazdu zaginął konieczne jest posiadanie i przedstawienie tego dokumentu.

Aby móc zezłomować auto niezbędne jest również posiadanie tablic rejestracyjnych, a pojazd powinien mieć czytelny VIN.

Czy można złomować pojazd bez ważnego przeglądu i ubezpieczenia OC?

W przypadku kasacji pojazdu właściciel z\zazwyczaj otrzymuje także zwrot ubezpieczenia OC  od dnia złomowania. Posiadanie ważnego OC nie jest jednak obowiązkowe – w przypadku pojazdów bez ważnego przeglądu oraz wykupionego ubezpieczenia, transportuje się je do stacji demontażowej za pomocą auta pomocy drogowej - auto lawety. Zazwyczaj transport taki jest bezpłatny, choć warto zapytać o to przed skorzystaniem z tego typu usługi.