O układ klimatyzacji w samochodzie zdecydowanie warto dbać. To w końcu dzięki niemu można prowadzić auto w komfortowych warunkach podczas coraz bardziej dających się we znaki letnich upałów. Niemniej jednak klimatyzacja, zresztą jak każda inna instalacja w samochodzie, może ulec awarii. Po czym najszybciej rozpoznać usterkę klimatyzacji i co może być jej przyczyną?

Usterka układu klimatyzacji – objawy

Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdego kierowcy, jest wyraźny spadek wydajności chłodzenia. Jeżeli kiedyś do schłodzenia powietrza w samochodzie potrzebne było jedynie kilka minut, a teraz proces ten trwa kilkanaście, to zdecydowany sygnał, iż należałoby się tematem zająć. Trzeba również wspomnieć o tym, iż o wadliwym funkcjonowaniu klimatyzacji świadczyć może także nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nawiewów. Jest to zapach bardzo charakterystyczny, który w znacznym stopniu przypomina ten w zawilgoconych i zagrzybionych pomieszczeniach.

Choć objaw ten nie jest niebezpieczny z mechanicznego punktu widzenia, długotrwałe narażenie organizmu na wpływ drobnoustrojów może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. O wadliwie działającej klimatyzacji samochodowej może świadczyć również zwiększony hałas, szczególnie jeżeli chodzi o sprężarkę. Uwagę kierowców powinny również przykuć falujące obroty i nierówna praca silnika. Jakie konkretnie usterki są przyczyną takich objawów?

Klimatyzacja samochodowa – najczęstsze usterki

Jako że układ klimatyzacji jest stosunkowo delikatnym systemem połączonych ze sobą i od siebie zależnych elementów, często spotykaną awarią jest rozszczelnienie. Dojście do tego, w jakim konkretnie miejscu ono powstało, wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu jedynie najlepszych serwisów klimatyzacji, do których zalicza się firma, której właścicielką jest Wioletta Kramarz. Bardzo czułym elementem układu klimatyzacji jest sprężarka, która podlega przede wszystkim ogromnym obciążeniom eksploatacyjnym. Do poważnych awarii przyczynić może się także zbyt mała ilość czynnika chłodzącego.

Trzeba także wspomnieć o błahej, acz często przytrafiającej się awarii, czyli o zapchaniu się filtra przeciwpyłowego. Aby zapewnić układowi klimatyzacji długą i przede wszystkim bezawaryjną pracę, nie można zapominać o regularnych serwisach oraz czyszczeniu. Choć oczywiście wiążą się one z pewnymi wydatkami, to są one nieporównywalnie mniejsze od tych, jak przyjdzie nam zapłacić za nowe części. Jak to zwykle bywa w przypadku unikania różnego rodzaju awarii samochodowych, o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć.