Chcielibyśmy myśleć, że doskonale wiemy, jak posługiwać się naszym ojczystym językiem. Jednak polski jest dość skomplikowany i często okazuje się, że konstrukcje, które uważaliśmy za całkowicie poprawne, są w rzeczywistości błędne. Jakie są najczęściej popełniane błędy językowe w języku polskim, jakie są ich przyczyny? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Jakie są najczęściej popełniane błędy językowe w języku polskim?

Błędy językowe są to formy, które niezgodne są z normą języka. Mamy do czynienia z bardzo różnymi ich rodzajami, wynikające zarówno z prostych pomyłek, braku wiedzy, jak i hiperpoprawności. Istnieją również formy, które, chociaż niezgodne z normą, są dopuszczalne w codziennym użyciu, ponieważ zapisały się już w potocznym języku.

W naszym codziennym życiu często napotykamy się na błędy językowe różnych typów. Możemy zaobserwować je zarówno w Internecie, jak i w języku mówionym. Często zostały upowszechnione już do tego stopnia, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te konstrukcje nie należą do poprawnych.

W każdym bądź razie

Sformułowanie „w każdym bądź razie” jest częstym błędem językowym powstałym w połączenia dwóch form „w każdym razie” i „bądź co bądź”. Tam, gdzie zazwyczaj jest używane to wyrażenie, powinniśmy powiedzieć po prostu „w każdym razie”.

Wydaje się być ciekawy

Forma „wydaje się być” w połączeniu z przymiotnikami to bardzo popularny błąd językowy, będący kalką z angielskiego „it seems to be” lub niemieckiego „es scheint zu sein”. W połączeniu z tą częścią mowy powinniśmy używać krótszej formy, a więc nie „wydaje się być ciekawy”, tylko „wydaje się ciekawy”.

Nie oznacza to jednak, że „wydaje się być” zawsze będzie sformułowaniem niepoprawnym. Nie możemy skrócić jej, kiedy występuje z przysłówkami, a więc „wydaje się być daleko” nie jest już błędem. Błędy tego typu tak bardzo upowszechniły się w języku polskim, że nawet bycie świetnie oczytanym nie oznacza, że zawsze uda się ich uniknąć. 

Pierwszy listopad roku dwutysięcznego dwudziestego

Spory problem nawet osobom posługującym się językiem polskim od urodzenia sprawiają daty. Bardzo często można usłyszeć sformułowania takie jak „pierwszy listopad”, „trzydziesty grudzień” czy „dwutysięczny dwudziesty rok”. Nie są to poprawne sposoby podawania dat.

Oczywiście, sformułowanie takie jak „pierwszy listopad” może być poprawne, jeśli mówimy o pierwszym z wielu listopadów. Jeśli mamy na myśli datę, poprawna forma to „pierwszy [dzień] listopada”.

„Dwutysięczny” możemy natomiast powiedzieć jedynie o roku 2000. Mając na myśli rok 2020, powinniśmy powiedzieć „dwa tysiące dwudziesty”. To jedne z najczęściej popełnianych błędów językowych.

Z dużej litery

To, czy powiemy o literze, że jest duża czy wielka, to sprawa mniejszej wagi. Dużo ważniejsza jest konstrukcja, której użyjemy. Powinniśmy zawsze mówić, że zapisujemy coś „wielką literą”, „małą literą” – nigdy „z małej”, „z dużej”.

Zapisać w cudzysłowiu

Poprawną odmianą słowa „cudzysłów” jest „w cudzysłowie”, a nie w „cudzysłowiu”. Jeśli zapamiętanie tej reguły sprawia nam problem, warto zapamiętać, że „cudzysłów” odmienia się tak samo, jak „rów” – w związku z tym, jeśli coś znajduje się „w rowie”, a nie „w rowiu”, to końcówka ta będzie wyglądać analogicznie w przypadku cudzysłowu.