Szacuje się, że autyzm dotyka 1 dziecko na 100 maluchów w Europie. Wielu rodziców zastanawia się, po czym rozpoznać, że ich dziecko ma zaburzenia tego typu. W związku z tym warto zapoznać się z objawami autyzmu, które powinni skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Aby mieć pewność, że to spektrum nie zaburzy przyszłości dziecka, warto również zapoznać się z terapiami, które stosuje się w leczeniu autyzmu.

Objawy autyzmu u dziecka

Często mówi się o tym, że objawy autyzmu uwidaczniają się około trzeciego roku życia dziecka. Tymczasem jego opiekunowie mogą zauważyć subtelne symptomy zdecydowanie wcześniej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zabawę – maluch z zaburzeniem ze spektrum autyzmu lubią powtarzalność, ale również porządkowe zajęcia. W związku z tym autystyczne dzieci, zamiast budować konstrukcje, często dzielą i równo układają klocki. Niepokojącym objawem może być też reakcja pociechy na hałas. O ile nietypowe odgłosy w miejscach publicznych mogą wystraszyć malucha, o tyle lęk wynikający z typowych hałasów domowych powinien być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców.

Jakie terapie stosuje się w łagodzeniu skutków autyzmu?

Jedną z popularnych metod łagodzenia skutków autyzmu jest muzykoterapia, wszak nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje, ale również przyczynia się do wyrównania oddechu i uspokojenia pracy serca. Pomocna przy autyzmie może okazać się także terapia słuchowa, która pozwala na zwiększenie świadomości otoczenia, złagodzenie nadwrażliwości na dźwięki, a także pozbycie się zachowań nawykowych, takich jak zgrzytanie zębami. Specjaliści często decydują się również na zastosowanie kuracji psychoruchowych. Jedną z nowatorskich technik, którą można wykorzystać w terapii autyzmu, jest Metoda Odpinania. Wykorzystuje ona tę właściwość, że w rodzinie zarówno rodzice, jak i dzieci są podłączeni pod te same negatywne wzorce emocjonalne. W rodzinie podświadomość jest wspólna, dlatego rodzice mogą przez swoje ciało wypuścić przyczynę zaburzenia lub choroby swoich dzieci. Autyzm wywołany jest przez wzorce emocjonalne przejęte przez dziecko od rodziców i dziadków.

Trzeba podkreślić, że jest to innowacyjny sposób, który specjaliści stosują także do pomocy swoim klientom w uporaniu się z innymi schorzeniami, na przykład zaburzeniami lękowymi czy stanami depresyjnymi. Psychoterapeuci i energoterapeuci, którzy chcą stosować Metodę Odpinania, muszą jednak odbyć kurs trenerski. Jego organizacją i prowadzeniem zajęć zajmuje się Małgorzata Wołukanis, która samodzielnie opracowała technikę. Na koniec warto podkreślić, że dzieci z autyzmem mogą czuć się spokojniejsze w obecności niektórych zwierząt i właśnie ten fakt wykorzystuje się podczas hipoterapii – metodzie rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się z pomocą koni. Jak widać, terapii, które stosuje się w łagodzeniu skutków autyzmu, jest całkiem sporo, a to z kolei daje pewność tego, że specjaliści mogą pomóc autystycznym dzieciom wieść szczęśliwe życie.