Wybór odpowiedniego żłobka i przedszkola dla naszego dziecka, potrafi nastręczyć kłopotów. Chcemy wybrać placówkę, która zapewni naszemu maluchowi warunki zbliżone do tych, które ma w domu. Dodatkowo pragniemy, by rozwijał on w niej swoje zainteresowania i zdobywał nową wiedzę każdego dnia. Przede wszystkim jednak powinniśmy mieć pewność, że nasza latorośl jest w przedszkolu bezpieczna i miło spędza tam czas. Na co zwrócić uwagę wybierając placówkę?

Doskonała opieka każdego dnia

Kiedy oboje rodzice są aktywni zawodowo, decyzja o zapisania dziecka do żłobka, a potem do przedszkola zapada wcześnie. Maluch spędza tam do kilku godzin każdego dnia. Zanim wybierzemy odpowiednią placówkę sprawdźmy, czy jest ona odpowiednio przygotowana na przyjęcie dzieci. Sale, ich wyposażenie oraz łazienki powinny być przystosowane do potrzeb kilkulatków. Wszelkie instalacje elektryczne muszą być dobrze zabezpieczone, a podłogi antypoślizgowe. Wszystkie pomieszczenia powinny być utrzymane w czystości, a znajdujące się w nich sprzęty, regularnie serwisowane oraz poddawane właściwej konserwacji. Niektóre żłobki oraz przedszkola posiadają monitoring wewnętrzny. Rodzic, który ma stosowne uprawnienia może w każdej chwili zalogować się do systemu i sprawdzić, jak spędza czas jego dziecko. Jest to świetne rozwiązanie, niemniej wciąż rzadko spotykane. Warto zapoznać się także z wewnętrznymi przepisami placówki. Teren przedszkola powinien być dobrze chroniony przed wtargnięciem obcych osób z zewnątrz. Zazwyczaj bezpieczeństwo zapewniają stale zamknięta furtka i drzwi wejściowe, które otwierane są dopiero na wyraźny sygnał. Uniemożliwia to też samowolne opuszczenie placówki przez dziecko. Większość przedszkoli i żłobków ma zainstalowane kamery zewnętrzne, które dodatkowo podnoszą poziom bezpieczeństwa. Należy również ustalić wraz z opiekunem dzieci ścisłe zasady, dotyczące ich odbioru z placówki przez osoby trzecie.

Przede wszystkim odpowiedzialny personel

Doświadczony i wykwalifikowany personel to serce każdego żłobka i przedszkola. Musimy mieć pewność, że oddajemy nasze dzieci w ręce profesjonalistów. Wzorowa opiekunka powinna charakteryzować się ciepłą osobowością, empatią i przede wszystkim- odpowiedzialnością. Szacunek dla człowieka - nawet tego najmniejszego- jest kluczowy. Przedszkolanka spędza z naszą pociechą dużo czasu. Dobrze, by był on odpowiednio zagospodarowany. Najbardziej polecane żłobki i przedszkola- takie jak np. Przedszkole Urwis w Olsztynie - oferują swoim podopiecznym szereg zajęć, które rozbudzają ich wyobraźnie oraz pozwalają na zdobycie wiedzy w przyjemny sposób. Zajęcia z rytmiki są uwielbiane przez dzieci i cieszą się dużą popularnością. Nauka języka angielskiego we wczesnych latach, skutkuje jego lepszą znajomością w życiu dorosłym. Wszelkie prace plastyczne sprawiają, że zdolności manualne dzieci będą lepiej rozwinięte co ułatwi np. naukę pisania. Dobre przedszkole posiada także doskonale rozpisany plan dnia, który ułatwia najmłodszym adaptację i wprowadza ład w ich życie. Dodatkowo uczy dzieci organizacji i sumienności w wykonywaniu zadań.