Prawo jazdy to przydatny dokument uprawniający nas do prowadzenia pojazdów silnikowych. Najpowszechniejsze jest obecnie prawo jazdy kat. B, które pozwala poruszać się samochodami o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Zanim jednak „prawko” znajdzie się w naszej kieszeni, kandydat na kierowcę musi spełnić szereg wymagań. Zatem co trzeba spełnić, aby zostać kierowcą?

Badania lekarskie i formalności papierowe

Przygodę z kursem na prawo jazdy rozpoczynamy zawsze od wizyty u lekarza. Badania lekarskie przed kursem na prawo jazdy wykonuje się w celu stwierdzenia, czy kandydat może zostać kierowcą. W większości przypadków wizyta u lekarza to tylko formalność, aczkolwiek możemy spodziewać się, że np. otrzymamy adnotację, iż musimy prowadzić samochód w okularach. Lekarza, który wykona takie badania możemy znaleźć samemu lub też możemy zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców, ponieważ te zwykle współpracują z lekarzami. Koszt badania wynosi 200 zł.

Gdy otrzymaliśmy zaświadczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia samochodu, należy udać się z nim do wydziału komunikacji. Tam składamy wniosek o wydanie numeru PKK. Oprócz wniosku konieczne jest dołączenie fotografii zgodnie z wytycznymi do prawa jazdy. Jeśli mamy już numer Profilu Kursanta Kierowcy, możemy zapisać się na kurs jazdy. Nauka jazdy może być rozpoczęta przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia (maksymalnie 3 miesiące przed). Jednak osoby niepełnoletnie w trakcie składania wniosku muszą przyjść z opiekunem i ten musi podpisać zgodę na przystąpienie do kursu.

Wybór szkoły jazdy

Kolejny krok stanowi wybór szkoły jazdy. Najczęściej wybieramy miejsca, które są blisko nas. Poza tym warto zwrócić uwagę na cenę kursu, a także opinie wcześniejszych kursantów. Kurs prawa jazdy zazwyczaj kosztuje około 1500 zł. Niekiedy szkoły nauki jazdy oferują rozmaite zniżki. Warto sprawdzać rozmaite oferty i porównywać je ze sobą. Niekiedy droższe kursy mogą zawierać np. dodatkowe godziny jazdy lub materiały szkoleniowe. Z kolei podejrzanie tanie kursy mogą świadczyć negatywnie o szkole jazdy, dlatego trzeba upewnić się, gdzie zamierzamy się zapisać. Godną polecenia jest Szkoła Kierowców Autos z Grudziądza w województwie kujawsko-pomorskim.

Kurs jazdy składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje zagadnienia teoretyczne. W dzisiejszych czasach naukę teoretyczną można odbyć w domu drogą internetową. Jeśli zaliczymy tę część kursu, możemy przystąpić do etapu praktycznego. Tego oczywiście nie da się wykonać online. Na zajęciach praktycznych uczymy się, jak prowadzić samochód oraz jak zachowywać się na drodze. Cały kurs prawa jazdy ma na celu przygotowanie nas do egzaminu państwowego. Zanim jednak będziemy mogli do niego przystąpić, wcześniej musimy zaliczyć egzamin wewnętrzny, który organizowany jest przez pracowników szkoły nauki jazdy. Takie egzamin wygląda tak samo, jak ten państwowy.