Nigdy nie wiadomo, kiedy możemy się spotkać z sytuacją wymagającą udzielenia pierwszej pomocy. Dlatego warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy, co więcej – należy go powtarzać raz na jakiś czas. Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa mamy obowiązek pomóc rannemu, nawet jeżeli tego nie potrafimy, ale z pewnością lepiej wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach zagrażających czyjemuś życiu czy zdrowiu.

Czego możesz dowiedzieć się na kursie pierwszej pomocy?

Podstawowy kurs pierwszej pomocy obejmuje szereg zagadnień związanych z ratowaniem życia lub zdrowia osoby rannej. Pozwala poznać zasady działania w przeróżnych sytuacjach – między innymi co zrobić w przypadku krwotoku, omdlenia, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (w zależności od wieku osoby poszkodowanej) i wiele innych.

Na początku kursu zapoznasz się z przepisami prawnymi dotyczącymi zachowania obywatela w przypadku bycia uczestnikiem/świadkiem wypadku. Następnie dowiesz się, jak prawidłowo zabezpieczyć jego miejsce i jakie czynności trzeba wykonać w pierwszej kolejności, czyli co trzeba powiedzieć, dzwoniąc na karetkę oraz czy należy skorzystać z pomocy innych świadków wypadku, jeżeli tacy są na miejscu.

Z kursu dowiesz się również, jak sprawdzić czynności życiowe osoby rannej i jak rozmawiać z ofiarą wypadku. Warto mieć na uwadze, że jeżeli osoba poszkodowana będzie przytomna, może być w szoku – trzeba mówić do takiej osoby łagodnie, zapewniając, że wszystko jest w porządku, karetka jest w drodze i nic poważnego jej nie grozi. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji, bowiem nie zawsze osoba ranna to ofiara wypadku drogowego. Czasem może chodzić o oparzenie, zranienie lub pojawi się inny problem.

Zagrożenia zdrowia i życia – różne sytuacje

Sytuacji i sposobów reagowania na zagrożenia jest bardzo dużo – większość z nich poznasz na kursie pierwszej pomocy. Profesjonalne szkolenie, zarówno dla firm, jak i prywatnych obywateli, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę, aby w razie potrzeby potrafić udzielić pomocy, organizuje Biuro bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej prowadzone przez Barbarę Żuchowską.

Kurs pierwszej pomocy w wyżej wspomnianej firmie podpowie Ci nie tylko, jak postępować z osobami po wypadku, ale także w sytuacjach, gdy dojdzie poparzenia, porażenia prądem, ataku padaczki czy obrażenia poszczególnych części ciała. Takie informacje mogą uratować życie nie tylko rannemu, ale i Tobie. Dlatego warto wiedzieć, co można, a czego nie wolno w przypadku gdy kogoś porazi prąd – żeby przypadkiem porażenie nie przeszło również na Ciebie. W razie oparzeń warto umieć rozpoznawać ich stopień  (I, II i III stopnia), żeby wiedzieć, jak postępować. Między innymi tego nauczysz się w ramach kursu.